ישראל פולס

המרד שלא היה: בכירי הליכוד מפחדים מנתניהו

p
המחבר
בקצרה
שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ היה הראשון להתנער מהכותרת הבולטת בעמוד הראשון של העיתון ידיעות אחרונות, שלפיה בליכוד מתרחש מרד שקט נגד ראש הממשלה ויו״ר המפלגה, בנימין נתניהו. על פי הפרסום ביום שלישי (5 בדצמבר), חמישה בכירים בליכוד דנו באפשרות לאחד כוחות ולקרוא לנתניהו לפרוש, בעקבות החשדות הפליליים נגדו שעשויים לפגוע במפלגה ולהביא להפסד בבחירות הבאות. אף ששמו של כ"ץ לא הוזכר, הוא...

שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ היה הראשון להתנער מהכותרת הבולטת בעמוד הראשון של העיתון ידיעות אחרונות, שלפיה בליכוד מתרחש מרד שקט נגד ראש הממשלה ויו״ר המפלגה, בנימין נתניהו.

על פי הפרסום ביום שלישי (5 בדצמבר), חמישה בכירים בליכוד דנו באפשרות לאחד כוחות ולקרוא לנתניהו לפרוש, בעקבות החשדות הפליליים נגדו שעשויים לפגוע במפלגה ולהביא להפסד בבחירות הבאות.

אף ששמו של כ"ץ לא הוזכר, הוא נחשב לחשוד המרכזי בהובלת המהלך, בשל יחסיו המעורערים עם ראש הממשלה ושאיפתו להתמודד על ראשות הליכוד ביום שאחרי עידן נתניהו. לכן הוא מיהר להרחיק את עצמו מהפרסום. כ״ץ כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הבוקר קראתי פרסום מוזר על התארגנות בכירים בליכוד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. זה נראה יותר כהתארגנות של הכותב נגד בכירי הליכוד, או סתם עיתונות כושלת. להד"ם". הציוץ הזה הופץ באמצעות אנשיו בקבוצות הווטסאפ של הליכוד, אך הוא לא הסתפק בכך וחיזק את המסר בראיונות בתקשורת הממוסדת.

מה שמעניין בסיפור הזה הוא לא עצם הפרסום שלו, אשר יותר מלתאר התרחשויות פוליטיות הוא מבטא משאלות לב של כמה גורמים בליכוד וכנראה גם בתקשורת, אלא התגובה המהירה של כ״ץ ובכירים אחרים שמיהרו להצהיר אמונים בנתניהו. השרה גילה גמליאל התראיינה לתוכנית "לפני החדשות" ב״רשת״, והבהירה כי היא לא חלק מקנוניה כלשהי. היא הדגישה שנתניהו הוא הראוי ביותר לתפקיד, וכי התמיכה בו גורפת. מסר דומה העביר באותה תוכנית גם ח"כ מיקי זוהר.

השר לשעבר גדעון סער, שלקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים בעקבות סכסוך מר עם ראש הממשלה, ומתכוון להתמודד על הנהגת הליכוד (רק אחרי נתניהו) ניצל את סדר היום כדי להופיע בתקשורת. סער הגיב לדבריו של ראש המחנה הציוני, אבי גבאי, שלפיהם לא רק נתניהו מושחת - אלא שהליכוד כולו מושחת. גבאי התייחס גם לחקירה הפלילית החדשה נגד יו"ר הקואליציה והזרוע הביצועית החזקה של נתניהו בליכוד, ח״כ דוד ביטן, וכן לתחקיר של חדשות 2 נגד שגריר ישראל באו"ם, איש הליכוד דני דנון, המעלה חשד לעבירות שחיתות מצדו.

לכאורה, הליכוד כמפלגה דמוקרטית שמיליון אזרחים הצביעו עבורה בבחירות האחרונות, הייתה כבר אמורה לייצר בשלב הזה אופוזיציה [פנימית] לנתניהו בתגובה לשחיתות השלטונית הסובבת אותו ואת מקורביו. אבל מה שנשמע טבעי ומעיד על חיים מפלגתיים בריאים, אינו תקף למפלגת השלטון, שבכיריה, גם אלה שחושבים שנתניהו צריך ללכת הביתה בשל חקירותיו הפליליות ומהלכי חקיקה דורסניים שנועדו לאפשר לו לחמוק מהחוק, שותקים ומשותקים מפחד. הם חוששים לחייהם הפוליטיים אם יעזו אפילו לרמוז, שאם תהיה המלצה להגיש נגד נתניהו כתב אישום באחת הפרשות, עליו לפנות את כיסאו.

אם מישהו מהם חשב בכל זאת לקרוא תיגר על מנהיגותו של נתניהו, הרי שתגובת מרבית חברי הליכוד הפעילים ברשתות החברתיות הבהירה כי לא תהיה להם תקומה פוליטית אחרי מעשה כזה.

כך למשל נילי אהרון, פעילה מוכרת מסניף הליכוד בירוחם, כתבה באחת מקבוצות הווטסאפ: "עצוב מאוד שיש שרים שמחליטים לשבת ולתכנן איך להפיל את ביבי… אנו מוחים נגד אותם שרים או בכירים שרוצים לקחת את ההנהגה בדרך זדונית שכזאת. מה שהם לא מבינים שאם ביבי ילך הביתה, הליכוד יתרסק, ואז אף אחד לא יוכל להרים אותו מהרצפה או מהאופוזיציה כשנגיע אליה".

בפועל, האפשרות כי יתגבש מרד בליכוד נגד נתניהו היא בדיונית. ראש הממשלה כבר דאג לחסל פוליטית את כל הבכירים שאיימו על מנהיגותו במפלגה או שצברו יותר מדי פופולריות בעיניו. מדובר ברשימה ארוכה ומכובדת, שנמנים עליה שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, שר האוצר ויו"ר כולנו, משה כחלון וגדעון סער. אלה שנותרו בתוך הליכוד - השרים כץ וארדן - הבינו שעדיף להם להביע תמיכה ביו״ר המפלגה, גם אם יש להם עליו בטן מלאה.

כיום אין אף כוח משמעותי בליכוד שיכול להוות אלטרנטיבה לנתניהו. זו תעודת עניות למפלגת שלטון ולבכיריה הרואים בעצמם מנהיגים וראשי ממשלה בעתיד.

מקורה של התקרנפות בכירי הליכוד בשתי סיבות מרכזיות: חוזקו של נתניהו בקרב פעילי הליכוד חרף החקירות נגדו, והאפשרות הלא מופרכת, שלפיה למרות הכל נתניהו יוביל את הליכוד גם בבחירות הבאות. הצדיק היחיד בסדום הוא חבר הליכוד היחיד שאין לו מה להפסיד: ח״כ בני בגין אינו זקוק לקולות מתפקדי הליכוד, אינו מעוניין להיות ראש ממשלה ופרישה מהחיים הפוליטיים לא תהווה אסון מבחינתו. לכן בנו של ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין הוא היחיד מהליכוד שיצא בקולו נגד חוק ההמלצות המושחת, שנועד לחלץ את נתניהו מהאפקט הציבורי של החקירות נגדו. בתגובה, הליכוד הדיח אותו מוועדת הפנים בכנסת.

גם הסקר האחרון שפורסם בתחילת השבוע בחדשות 2 (4 בדצמבר), שלפיו הליכוד  בראשות נתניהו עדיין מוביל את הסקרים ונתניהו עדיין נתפס כמועמד הטוב ביותר לראשות הממשלה, מחזק מאוד את נתניהו ומרחיק כל אפשרות לאתגר אמיתי למנהיגותו בזמן הקרוב.

בכיר בליכוד שאינו מתומכי נתניהו תיאר בשיחה עם אל-מוניטור את האווירה במפלגה: "ביבי מאוד חזק. הוא ברזל. אף אחד לא מעז לצאת נגדו, בטח אחרי הסקרים האחרונים, כי הפעילים יחסלו אותו. אני תופס את הראש: איך אף שר לא מסוגל להגיד משהו ערכי שיאתגר את נתניהו והשחיתות? שיצא נגד חוק ההמלצות? זה פשוט הזוי. זה מצב שלא היה כמותו מעולם במפלגה".

נמצא ב: likud party, benjamin netanyahu, corruption, indictment, israeli politics

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X