ישראל פולס

המחלוקת בקבינט על ההקלות בעזה: הגישה היצירתית של כץ

p
המחבר
בקצרה
השבוע שוב התברר שלממשלת ישראל אין תוכנית אסטרטגית לפתרון בעיית עזה. חבל שבשל מחלוקות פוליטיות ועניני אגו תוכניתו היצירתית של השר ישראל כץ להקמת אי מלאכותי מול חופי הרצועה זוכה לניכור מצד הקבינט המדיני-ביטחוני.

ביום ראשון בבוקר [10 ביוני], שעות ספורות לפני שהקבינט המדיני-ביטחוני התכנס לדיון במשבר ההומניטרי בעזה, החליט שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ להסיר מסדר היום את תוכניתו לבניית אי מלאכותי מול חופי הרצועה.

כץ, חבר הקבינט, מנסה לקדם בשנים האחרונות את התוכנית השאפתנית והיצירתית הזו, שאמורה לדעתו להקל על הלחץ על עזה ולספק לפלסטינים עצמאות כלכלית מבלי לסכן את ביטחונה של מדינת ישראל. התכנית, בעלת השם "האי-פרדות", זכתה אמנם לתהודה בינלאומית אולם הקבינט הישראלי ובעיקר שר הביטחון אביגדור ליברמן מתנכרים לה.

לקראת כינוס הקבינט ביום ראשון עברו כץ ומנכ"ל המשרד לענייני מודיעין חגי צוריאל על המצגת המושקעת והכינו את התכנית לדיון, כולל ברובד המשפטי שלה. בבוקר הבין כץ כי הדיון שאמור היה להיות אסטרטגי ומועד כינוסו נקבע לפני שבועות, מסתמן כדיון טקטי בצל האירועים החמורים בגבול הרצועה וטרור העפיפונים. אחרי התייעצויות הודיע כץ כי הוא מסיר מסדר היום את הצגת תכנית.

הסיבה הרשמית לכך הייתה התנגדותו הגורפת של ליברמן לרעיון. אמנם יחסו המזלזל של יו"ר ישראל ביתנו לתכנית ידוע לכץ מזה זמן – רק בחודש בפברואר האחרון אמר ליברמן על התכנית כי "ההצעה להשקיע מיליארדים ברשות טרוריסטית היא טירוף מערכות" – אך כץ הניח כי במסגרת דיון אסטרטגי ועם רוח גבית ממערכת הביטחון יתאפשר לו סוף סוף להציג באופן מסודר וענייני את התכנית. הוא העריך כי נוכח ההסלמה בעזה תהיה הפעם נכונות להתייחס בכובד ראש לתכניתו.

לאחר שהוריד את התכנית מסדר היום ועוד לפני הישיבה, מתח כץ ביקורת על ליברמן. "מדינת ישראל נקלעה בעזה למצב בלתי סביר", הוא טען בהודעה שפרסם, "מצד אחד עוסקים בהצעות לסיוע אזרחי בטווח הקצר בשל המשבר ההומניטרי, וזאת במקום להפעיל לחץ משמעותי מעשי להשבת גופות חללי צה"ל השבויים. מנגד נמנעים מהחלטות על פתרונות אסטרטגיים נכונים לטווח הארוך".

בסופו של הדיון, שנמשך כשלוש שעות, הבין כץ שקיבל את ההחלטה הנכונה. על פי שרים שנכחו בו, הדיון היה כוללני, לא חידש דבר, הוצגו בו צעדים מאולתרים ולא התקיימה הצבעה. שוב התברר כי לממשלת ישראל אין תוכנית אסטרטגית לפתרון בעיית עזה.

במהלך הישיבה, שלבשה כאמור צורה של "דיון טקטי", החלפת רשמים, סיסמאות והוצאת קיטור, השרים הביעו את דעתם על טרור העפיפונים ואילו הרמטכ"ל המשיך להזהיר מפני ההשלכות החמורות של המצב הכלכלי בעזה על הביטחון. לעומתו, השר ליברמן המשיך לדבוק בעמדתו הנחרצת לפיה ללא התקדמות בנושא השבויים והנעדרים לא יוענקו הקלות הומניטריות משמעותיות. על פי גורמים שנכחו בישיבה ליברמן התנגד לחלק מצעדי ההקלה שהציע צה"ל. כמוהו גם שר החינוך נפתלי בנט, שקשר בין השבויים והנעדרים לבין הקלות הומניטריות ואמר כי יתמוך רק בנוסחה של "הומניטרי תמורת הומניטרי". השרים בנט וגלעד ארדן אף קראו להורות על פתיחה באש נגד מפריחי העפיפונים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הוביל בדיון לקבלת הכרעות ולא הציג תוכנית קונקרטית, למרות שבשיחות עם כתבים במהלך ביקורו באירופה בשבוע שעבר [4 ביוני] אמר כי נבחנות כמה אפשרויות כדי למנוע "קריסה הומניטרית".

בתום הדיון האשים כץ את ליברמן בכך שהוא מרוצה מהמצב בעזה. בראיון לגלי צה"ל ביום שני בערב [11 ביוני] טען כץ כי ליברמן "חושב שצריך לשמר את המצב הקיים, אני חולק עליו לחלוטין".

בשיחה עם אל-מוניטור מבהיר כץ כי הוא אינו מתכוון להרפות. לדבריו הוא ימשיך לקדם את התוכנית וישאף להציגה בדיון הבא בקבינט, תוך מתן אפשרות לגורמי הביטחון להציג את עמדתם ללא סינון. "יש בעזה שתי אפשרויות", אומר כץ, "או ששר הביטחון יביא תוכנית לחסל את החמאס בעזה עם כל המחירים הידועים, והוא לא הביא בינתיים תוכנית כזאת, או שהולכים להתנתקות, להיפרדות מעזה, כמו שאני מציע. להוריד מעצמנו אחריות הומניטרית. אני מציע התנתקות טובה במקום ההתנתקות הרעה".

תוכנית כץ היא מעניינת בכל מובן, גם משום שמדובר באחד מבכירי הליכוד, איש מחנה הימין שמציע לחשוב מחוץ לקופסה, לוותר על סיסמאות פופוליסטיות לוחמניות על עזה ולחשוב באופן מעשי וארוך טווח. תוכנית ה"אי-הפרדות" שלו מציעה לרתום את הקהיליה הבינלאומית להקמת האי המלאכותי, בגודל של 8 קמ"ר, שיחובר לרצועה בגשר באורך של ארבעה וחצי ק"מ. עלות ההקמה מוערכת בכחמישה מיליארד דולר. האי על פי ההצעה יוקם במים הבינלאומיים, יכלול נמל ימי ואולי גם נמל תעופה. על הגשר תוקם עמדה לביקורת ביטחונית. "זה יאפשר עצמאות כלכלית לפלסטינים, יהיה (לעזה) מוצא הומניטרי ומסחרי מבוקר מבלי לסכן את ביטחונה של ישראל", אומר כץ.

כץ הציג את תכניתו בפני גורמים בכירים בקהילה הבינלאומית ובהם השליח המיוחד למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט ובפני כתבים זרים, וכאמור זוכה לרוח גבית מצד מערכת הביטחון.

כץ, המתכוון להתמודד על ראשות הליכוד אחרי עידן נתניהו, נוקט כאן גישה פרגמטית, יצירתית ואמיצה המבטאת ימין הומניסטי. מצד אחד הוא תומך בגישה נוקשה ולוחמנית נגד הטרור מהרצועה, ומצד שני אינו טומן את ראשו בחול ומאמין שפריחה כלכלית בעזה תאפשר לישראל להתנתק ממנה ותהיה אפקטיבית מבחינה ביטחונית.

חבל שבשל מחלוקות פוליטיות ועניני אגו התוכנית לא תקבל את המקום הראוי לה, לפחות בדיון רציני בפורום השרים הביטחוני הבכיר של מדינת ישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept