הנשק הלא קונבנציונלי שיסייע לישראל לנצח את איראן

ישראל מתמקדת כעת במלחמה באיראן באמצעות משטר הסנקציות. ראש המוסד מעביר לאמריקאים חומרי מודיעין על בסיס שבועי כדי לדרבן את הפעילות ולנסות להוכיח שיש בכוח הסנקציות לשנות את המציאות באיראן ובמזרח התיכון.

al-monitor .

נושאים מכוסים

סנקציות

נוב 9, 2018

הטלת הסבב הנוסף של סנקציות אמריקאיות על איראן נתפסת בישראל כיום היסטורי, לא פחות. ככל שהמציאות הלא פשוטה בחזית הצפונית מתבררת, כך גוברות התקוות באשר למשטר הסנקציות החדש שאמור לחנוק את המשק האיראני במהירות. את הקרב נגד התבססות איראן בסוריה ישראל כנראה הפסידה, מסיבות שאינן תלויות בה. את המלחמה במשטר האיראני, בתוכנית הגרעין שלו ובהמשך הפצת הטרור מטעמו, מקווה ישראל לנצח. הסנקציות הן הנשק הלא קונבנציונלי שאמור לסייע לה להגיע למטרה הקיומית הזו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מלווה את חידוש משטר הסנקציות נגד איראן באופן צמוד. באוגוסט, כשהוטל הסבב הקודם של הסנקציות, בירך נתניהו את הצעד, חלק מחמאות לנשיא טראמפ וקרא לאירופה להצטרף למדיניות הסנקציות האמריקאית. השבוע, כשהוטל הגל השני [5 בנובמבר], אמר נתניהו כי ארה"ב בהנהגת טראמפ הטילה על איראן את הסנקציות הקשות ביותר מאז החל המאמץ לעצור את תוקפנותה, וכי "זהו יום היסטורי".

לדברי נתניהו, השפעת הסנקציות ניכרת בשטח כבר עכשיו, בצמצום התקציבים שאיראן מחלקת לגורמי התוקפנות בשטחה ומחוצה לו. נתניהו ציין עוד כי הסנקציות שהוטלו על מערכת הסליקה הבנקאית, ה"סוויפט", יטילו מחנק גדול מאוד על משטר הטרור של איראן. "אני האמנתי שהסנקציות חייבות לכלול את האלמנט הזה של סליקת האשראי, העליתי את זה מספר פעמים, גם בפגישותיי האחרונות עם שר האוצר האמריקאי סטיב מנוצ'ין, ואני שמח על כך שארה"ב אכן החליטה לכלול בסנקציות הקשות גם את המרכיב הזה".

ישראל עוקבת בדריכות אחר ההתפתחויות באיראן, ובעיקר אחר מאמציו של המשטר האיראני לשרוד את מתקפת הסנקציות. בניגוד לתקופת אובמה, שבה נותרה ישראל מחוץ לחדר שבו התקבלו ההכרעות, כעת מתנהל הממשל האמריקאי בצמידות ובתיאום מלאים עם ישראל ועם ראש המוסד, יוסי כהן, שמעביר לאמריקאים חומרי מודיעין על בסיס שבועי כדי לדרבן את הפעילות ולנסות להוכיח שיש בכוחו של משטר הסנקציות לשנות את המציאות באיראן ובמזרח התיכון.

ההערכה בישראל, כפי שנמסרה גם לשרי הקבינט, היא שהמשך משטר הסנקציות וההידרדרות במצבו של המשק האיראני עשויים להחזיר את איראן לשולחן הדיונים, לפתוח את הסכם הגרעין הנוכחי, לשפר אותו ולכלול בו גם הגבלות על התעצמות איראנית בכל הקשור לטילים בליסטיים והפצת טרור באזור. "אם האיראנים יצטרכו לבחור בין קריסה מוחלטת ואולי אפילו נפילת שלטון האייתוללות לבין פשרה חדשה עם ארה"ב והמערב, הם לא יהססו ויבחרו באפשרות השנייה", אמר לאחרונה לאל-מוניטור גורם הערכה ישראלי בכיר, "הם כבר עשו את זה פעם במלחמת איראן-עיראק. שרידות השלטון נמצאת בראש סדר העדיפויות שלהם, לפני תוכנית הגרעין והפצת המהפכה".

בשבוע הבא תתקיים בישראל הערכת מצב מודיעינית ראשונה בעקבות הטלת הגל הנוסף של הסנקציות. ייבדקו בה, נוסף על חומרי מודיעין רגישים, גם שער הריאל האיראני, האינפלציה, מחירי המוצרים הבסיסיים ורמת התסיסה בקרב האוכלוסייה. דומה שהצמרת המדינית בישראל עוקבת אחר הכלכלה האיראנית באינטנסיביות רבה יותר מכפי שהיא מתעניינת בכלכלה הישראלית.

"הם קיבלו השבוע מכה קשה ביותר", אמר לאל-מוניטור שר הביטחון הישראלי אביגדור ליברמן, "המכה הזו יכולה לפגוע ביכולת שלהם להמשיך לממן טרור ברמה המיידית". ליברמן גם פירט: "איראן משקיעה כשניים וחצי מיליארד דולר בשנה בהפצת טרור, היא מממנת 80% מתקציב חיזבאללה, בין חצי מיליארד ל-800 מיליון דולר בשנה, היא מממנת את כל תקציב הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה, בסביבות 40% מתקציב חמאס, וגם את המורדים החות'ים בתימן ואת המליציות השיעיות בסוריה. הסנקציות יכולות להוריד משמעותית את נפח התמיכה הזו, ולהחזיר את איראן לשולחן המשא ומתן".

גורמי הערכה ישראלים מבחינים בין המהומות שפרצו באיראן ב-2009, שכונו אז "המהפכה הירוקה", לבין המצב הנוכחי. "אז", אמר לאל-מוניטור גורם הערכה ישראלי, "זו הייתה התקוממות פוליטית. עכשיו, התסיסה היא אזרחית על רקע כלכלי טהור. המשטר מבין שהוא בצרה ושבקצב הנוכחי הוא לא יוכל להחזיק את הראש של האזרחים מעל המים עוד זמן רב. השאלה היא, לאן זה ידרבן אותו. הם יכולים לחזור לשולחן המו"מ, אבל הם גם יכולים לנסות לפרוץ לגרעין כדי להגיע למעמד של קוריאה הצפונית, שאיתה אף אחד לא מתעסק".

לא מזמן ראה ליברמן כתבה ארוכה ברשת פראנס 24, שעסקה במצבה של מערכת הבריאות באיראן. ליברמן נדהם. "כתבה של 12 דקות על מה שקורה שם במערכת הבריאות", הוא סיפר לאל-מוניטור, "התראיין שם פנסיונר שהיה כל חייו מורה, ועכשיו הוא לא יכול לקנות תרופות לאחת מבנותיו". ליברמן זימן את ראשי מערכת המודיעין, כולל ראש אגף המחקר באגף המודיעין של צה"ל, וביקש מהם לצפות בכתבה הזו. "לפעמים אתה מוצא בחיים הפשוטים את המודיעין החשוב ביותר", מסביר ליברמן.

הפעילות הישראלית נגד התבססות איראן בסוריה ירדה אל מתחת לרדאר וכמעט הודממה לחלוטין. נתניהו ממתין עדיין לפגישה עם פוטין. לאחר מאמץ רב, הסכימו הצדדים שהשניים ייוועדו בשולי ועידת השלום בפריז (11 בנובמבר), אבל אז התרברב נתניהו וטען שישראל ממשיכה בתקיפות בסוריה והרוסים ביטלו את המפגש הצפוי.

בתוך החדר, מבינים בישראל שהמלחמה בהתבססות האיראנית נבלמה. למרות ההעזה, ההישגים המהותיים והמכות שהנחיתה ישראל על איראן בשנתיים האחרונות במרחב סוריה, אי אפשר יהיה להמשיך לבלום לזמן רב את המאמץ האיראני, וגם לא את "פרויקט הדיוק" שאמור להפוך עשרות אלפי טילים ורקטות שבידי חיזבאללה למדויקים ובכך לייצר נשק אסטרטגי נגד ישראל.

מה שנותר לישראל, לפיכך, הוא לוותר על הקרב בסוריה ולהתמקד במלחמה באיראן. כרגע, מתייצבת ישראל ביציע ומעודדת ממנו את משטר הסנקציות, תוך שהיא עוקבת מקרוב אחר הידרדרות הכלכלה האיראנית. בטהרן, בירושלים ובוושינגטון ברור לכולם ששעת ההכרעה מתקרבת.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020