ישראל פולס

מלחמה כלכלית: ישראל נקרעת בין הסינים לאמריקאים

p
המחבר
בקצרה
ההשקעות האדירות של הסינים בכלכלה הישראלית מטרידות לא רק את ראש השב"כ אלא גם את האמריקאים, הרואים בכל חיבור עם סין אקט הגובל בבגידה. האם זו הסיבה להתעקשות האמריקאית לא לאפשר לישראל למכור מטוסים מושבחים לקרואטיה?

שתי סערות ציבוריות שסיבכו את ישראל עם שתי מעצמות-על – רוסיה וסין –  התעוררו השבוע בעקבות דברים שאמר ראש השב"כ נדב ארגמן. בהופעה בפורום סגור [8 בינואר] אמר ארגמן כי "מדינה זרה" מתכוננת להתערב בבחירות הקרובות בישראל באמצעות כלי סייבר. הוא הדגיש כי הוא יודע בוודאות שנעשות הכנות למתקפות סייבר מהסוג הזה, אבל אמר שהוא לא יודע "בעד מי" תהיה ההתערבות. בעקבות דבריו של ארגמן, מיהרו הרוסים להכחיש כל קשר או מעורבות כלשהי בבחירות הקרובות בישראל, או בכל מערכת בחירות אחרת.

בהופעה נוספת, אף היא בפורום סגור, דיבר ארגמן על המעורבות הסינית בישראל [9 בינואר]. לדבריו, ההשקעות המאסיביות של הסינים בכלכלה הישראלית עלולות להוות סכנה לביטחון המדינה. "ההשפעה הסינית בישראל מסוכנת במיוחד", אמר ארגמן, כך על פי דיווח בחדשות 10, "בכל הקשור לתשתיות אסטרטגיות והשקעות בחברות גדולות במשק". ארגמן התכוון, כנראה, לעובדה שחברות סיניות בונות את הנמל הימי החדש בחיפה, את הרכבת הקלה בתל אביב, רכשו את חברת המזון הגדולה בישראל [תנובה] ומנסות לרכוש חברות ביטוח גדולות. ראש השב"כ טען כי נחוצה חקיקה שתפקח על ההשקעות הסיניות בישראל. "החוק מפגר מול הצרכים הביטחוניים מבחינת פיקוח על השקעות זרות", הוא אמר, "זה יכול להיות מסוכן".

אמירות דומות, גם כן בפורומים סגורים, הושמעו גם ע"י היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, אף הוא איש שב"כ.

המעורבות הגוברת של הסינים בהשקעות ענק בישראל עלתה לאחרונה לסדר היום לא רק כאן. גם בממשל האמריקאי עוקבים בדריכות אחר הנעשה, ולא בהתלהבות. היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון העלה את הסוגיה בפגישותיו בישראל עם נתניהו ובכירים אחרים. על פי דיווחים שפורסמו בתקשורת [6 בינואר], דרש בולטון מנתניהו להגביר את הפיקוח על חברות תקשורת סיניות כגון וואוי ו-ZTE מחשש לריגול. מאחורי הקלעים, הביקורת האמריקאית חריפה הרבה יותר ומוגדרת, בידי מקורות ישראלים, כ"זעם של ממש". במפגשים מקצועיים בין גורמים ביטחוניים אמריקאים וישראלים, מעלים האמריקאים את הסוגיה שוב ושוב. לא ייתכן, הם אומרים, שסין תבנה את נמלי הים הגדולים שלכם ואת הפרויקטים הגדולים של תשתיות במשק הישראלי. האמריקאים משמיעים במפגשים הללו רמזים לא נעימים, כולל האפשרות שהצי השישי האמריקאי יחרים נמלים שנבנו על ידי סין.

בישראל רואים בסין מעצמה עם תכנית התפשטות כלכלית סדורה, אך לא מייחסים לה כוונות זדון. האמריקאים, לעומת זאת, נמצאים במלחמה כלכלית של ממש עם סין ורואים בה איום מיידי על ההגמוניה והכלכלה האמריקאית באשר היא. ישראל מוצאת את עצמה נקרעת בין הקטבים. מצד אחד, עוצמה כלכלית סינית אדירה המניעה את גלגלי המשק הישראלי. מן העבר השני, אמריקה של טראמפ שרואה בכל חיבור עם הסינים אקט הגובל בבגידה. בירושלים לא מוציאים מכלל אפשרות שההתעקשות האמריקאית לא לאפשר לישראל למכור לקרואטיה מטוסי אף-16 מושבחים מעודפי חיל האוויר היא סוג של "פעולת תגמול" ראשונה ולא בהכרח אחרונה בגין ההידוק המואץ ביחסים הכלכליים בין ישראל לסין. גורמים ביטחוניים ישראלים חוששים כי מדובר רק בפרומו של סרט רע שיוקרן בהמשך.

לא מדובר רק בענייני כלכלה. למצב הלא פשוט הזה יש גם ממד ביטחוני, מטריד בהרבה מהסוגיה הכלכלית. ישראל היא זו שמטיפה לעולם כולו שלא לקיים קשרים כלכליים עם איראן ולהחרים חברות העושות כך. נתניהו הוא זה שהוביל את טראמפ לחידוש והגברת הסנקציות נגד חברות הסוחרות עם איראן. עכשיו מתברר שישראל עצמה לא מקפידה על יישום הסנקציות הללו. חברת תשתיות (CRRC) סינית ענקית, שזכתה במכרזים לאספקה ותחזוקת הרכבת הקלה בתל אביב, מקיימת קשרים ענפים עם איראן ומספקת לאיראנים קרונות רכבת לקווי מטרו בטהרן ואיספהן. החברה הסינית מצפצפת בגלוי על הסנקציות האמריקאיות ואף הצטרפה לעסקאות באיראן שננטשו על ידי חברות אירופיות שצייתו לסנקציות. במעמד חתימת אחת העסקאות עליהן חתמו הסינים עם האיראנים, אף נכח שר החוץ האיראני עצמו. למרות כל האמור לעיל, ממשיכה ישראל לתת לחברה הסינית יד חופשית בארץ והיא מתמודדת עכשיו במכרז גדול נוסף של רכבת קלה, הפעם בירושלים.

בישראל מודעים לכך שהמשחק הכפול הזה לא יוכל להימשך לעד. בינתיים, ממשיכים הסינים להשקיע בישראל כמטורפים. ההערכה היא כי 12% מכלל ההשקעות בהייטק הישראלי מקורם בסין; וכשמדובר בהשקעות הבינוניות וכבדות, האחוז הזה צומח משמעותית. הסינים מגלים לאחרונה עניין גם במכרזים ועסקאות בינוניות וקטנות בישראל, לא עוד השקעות ענק בלבד. הם מגביהים השפעה והשקעה בארץ בקצב הולך וגובר תוך דחיקת רגלי חברות בינלאומיות אחרות, אבל גם חברות ישראליות סובלות מהתופעה.

ראש אמ"ן, האלוף תמיר היימן, אמר בדיון בוועדת החוץ והביטחון בחודש שעבר [11 בדצמבר], כי הסינים הפכו לאחת המעצמות הכלכליות הדומיננטיות ביותר בעולם וכי "הכסף הסיני בונה את סוריה החדשה". הקבינט המדיני-ביטחוני קיים לפני כחודש וחצי [28 בנובמבר] דיון במעורבות וההשפעה הגוברים של סין בישראל. הדילמה הישראלית אינה פשוטה: ההתמכרות לכסף הסיני הולכת וגוברת, אל מול המאמץ להדק את עניבת החנק סביב איראן באמצעות הסנקציות.

"בשלב הזה", אמר לאל-מוניטור גורם ביטחוני ישראלי בכיר, "אנחנו מצליחים עדיין לשמור על אש קטנה בכל הקשור בסוגיה הרגישה הזו, אולי בזכות העובדה שהנשיא טראמפ עצמו עוד לא מקדיש לנושא תשומת לב מיוחדת". לנתניהו יש, בכל הקשור לתחום הזה, נשק סודי רב-עוצמה שיכול למתן ביקורת אפשרית בבית הלבן. המיליארדר שלדון אדלסון, שתרם גם כספים רבים לקמפיין טראמפ ונהנה מקרבה לנשיא, הוא הבעלים של בתי הקזינו הענקיים במקאו שבסין ונהנה מקשרים אסטרטגיים משמעותיים בצמרת הסינית. כרגע, ככל הידוע, לא נדרשה התערבותו. בישראל לא רוצים לחשוב על מה שיקרה אם וכאשר ישכנע מישהו את טראמפ שההתמסרות המוחלטת של הכלכלה הישראלית לסינים מסכנת אינטרסים אמריקאים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept