ישראל פולס

הנבלים ברשות הרשויות

p
המחבר
בקצרה
גילוי הדעת שפרסמו רבנים, קנאי הימין הקיצוני, לאחר רצח עאישה א-ראבי, מגלה באיזה צד ניצבים ראש הממשלה ושר הביטחון, שרת המשפטים וחבר מרעיהם בקרב המאסף על ערכי הדמוקרטיה ודמותה היהודית של המדינה על פי עקרונות מגילת העצמאות.

אנשי שירות הביטחון הכללי (השב"כ) מפתחים במשך השנים עור עמיד במיוחד בפני ביקורת. כשפעילי זכויות אדם תוקפים אותם על עינויים של עצירים פלסטינים, הם תכופות מתעלמים או מסתפקים בהכחשה קצרה. כך הם גם בדרך כלל נוהגים כל אימת שארגוני ימין קיצוני מאשימים אותם בשימוש באמצעים פסולים בחקירת חשודים יהודים. אבל השבוע [6 בינואר] הם חרגו ממנהגם. בהודעה לעיתונות המתייחסת לחקירת רצח תושבת הכפר בידיא, עאישה ראבי, שהותירה אחריה שמונה יתומים, הסתער השב"כ על "גורמים בעלי אינטרס להכפיש את הארגון ועובדיו וליצור דה לגיטימציה לפעילותו". בהודעה יוצאת דופן בחריפותה, מדגיש הארגון כי פעילותו נגד טרור, באשר הוא, מתבצעת בהתאם לערכים ממלכתיים. אשר על כן, הוא מצפה "לגינוי ולאי שיתוף פעולה" עם אותם גורמים.

המשפט האחרון צריך לזעזע את אמות הספים מדן ועד אילת. אין מדובר בו על אירוע נקודתי חולף. לפנינו קריאת מצוקה של זרוע ביטחונית מרכזית, המבקשת להגן על מדינת ישראל מפני מחתרת אנטי ממלכתית שאינה מכירה בחוקיה ובמשפטיה. בשנה החולפת (עד אמצע דצמבר 2018) תיעדה מערכת הביטחון 482 מעשי אלימות מצד מתנחלים ופעילי ימין נגד פלסטינים בגדה המערבית – עלייה של יותר מפי שלושה לעומת השנה הקודמת (2017). האירועים כוללים יידוי אבנים, חבלה בבתים ובמכוניות, כריתת עצים וריסוס כתובות. פעילי זכויות אדם הפועלים בגדה טוענים כי הנתונים הללו אינם משקפים את המציאות, שכן הפלסטינים איבדו את אמונם במשטרת ישראל ובמקרים רבים הם אינם טורחים לדווח על התנכלויות מצד בריוני המאחזים.

אלה הם אותם חוגים שמהם בקעה זעקת הקוזק הנגזל בעקבות מעצרם של החשודים ברצח ראבי. אליהם מתכוון השב"כ בראש וראשונה באמירה כי "מן הראוי" לגנות את משמיציו. מן הסתם, הארגון ציפה שהממונה הישיר עליו, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ימהר להתייצב לצידו. אך רק יומיים אחרי פרסום ההודעה, אנוס על ידי הצלחת השב"כ להוביל לחיסולו של טרוריסט פלסטיני, יצא נתניהו ידי חובתו בחצי פה, לאמור [8 בינואר]: "השב"כ עושה את עבודתו במקצועיות ובמסירות. אין שום מקום להתקפות עליו."

לא קשה לנחש אלו דברי לעז היו יוצאים מפיו של נתניהו כלפי המיעוט הערבי, אילו קטינים מכפר קאסם היו חשודים ברצח אשה יהודיה. לדוגמה, הנה תזכורת מתגובתו של ראש הממשלה לפיגוע ירי שבוצע לפני שלוש שנים בידי ערבי ישראלי בלב תל אביב: "אינני מוכן לקבל שתי מדינות בישראל, מדינת חוק לרוב אזרחיה ומדינה בתוך מדינה לחלק מאזרחיה, במובלעות שאין בהן אכיפת חוק", אמר אז נתניהו במקום הפיגוע [ינואר 2016].

והנה, בשבוע שעבר [3 בינואר], עם נחיתתו מברזיל ובטרם התאושש מהיעפת (ג'ט לג), הזדרז נתניהו לדרוש מהרמטכ"ל גדי איזנקוט לזמן את מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, תא"ל אבי בלוט, לבירור משמעתי. העבירה: המזכיר השתהה בהעברת הוראתו של נתניהו לעצור את פינוי המאחז הלא חוקי עמונה. ככל הידוע, ראש הממשלה ושר הביטחון לא ביקר אצל 23 אנשי כוחות הביטחון שנפצעו באירוע ולא אמר מילה בגנות התנהגותם האלימה של האזרחים מהמובלעות שאין בהן אכיפת חוק.

שרת המשפטים איילת שקד לא מרשה לעצמה לפגר אחרי ראש הממשלה בתחרות על לבם של פורעי הגבעות. היא התפנתה מההכנות לקמפיין הבחירות של "הימין החדש" כדי לשוחח בטלפון עם אמו של אחד הקטינים החשודים ברצח ואחר כך אף להיפגש עם הוריהם. בשיחת הטלפון סיפרה שקד לאם שהיא שוחחה בענין פעמיים עם פרקליט המדינה. "הבהרתי לו את הזעקה", הצטדקה השרה, והבטיחה שהוא מוודא שפרקליטת המחוז עוקבת אחרי החקירה באופן אישי ומדווחת לו.

עמדה הלכתית אותה פרסמה קבוצה של רבנים לאחר הרצח בצומת תפוח, מגלה באיזה צד ניצבים ראש הממשלה ושר הביטחון, שרת המשפטים וחבר מרעיהם בקרב המאסף על ערכי הדמוקרטיה ובמערכה על דמותה היהודית של המדינה, על פי עקרונות מגילת העצמאות. הרבנים הצדיקו נסיעה של פעילי ימין בשבת להתנחלות סמוכה כדי לתדרך את חבריהם הצעירים כיצד להתמודד עם חוקרי השב"כ.

במאמץ לחפות על חשודים בעבירה של "לא תרצח", התירו בדיעבד הרב דב ליאור, ממנהיגי הציונות הדתית, והרב יהושע מרדכי שמידט, רבה של שבי שומרון וראש ישיבת ברכת התורה, למתנחלים להפר את הדיבר "שמור את יום השבת לקודשו" – ציווי שיהודים מסרו עליו את נפשם, שכן נאמר כי "מְחַלְלֶיהָ מוֹת יוּמָת כִּי כָּל הָעֹשֶׂה בָהּ מְלָאכָה וְנִכְרְתָה הַנֶּפֶשׁ הַהִוא מִקֶּרֶב עַמֶּיהָ (שמות, לא, יד).

על "רבנים" כגון אלה וחבריהם, שהוציאו דין רודף על ראש הממשלה יצחק רבין, נאמר "נבלים ברשות התורה". היו רבנים שהגיבו על כך. עמותת "רבנים למען זכויות האדם" הודיעה כי תתבע אותם לדין תורה. העמותה הזאת ידעה להבחין בין מוסר וזכויות אדם לעיוות הדין. באשר למעצר הנערים, עמותת ''רבנים לזכויות אדם'' הסתייגה משיטות חקירה לא לגיטימיות וממניעת פגישה עם עורך דין, ממש כפי שהיא מבקרת אין ספור הפרות כאלו כשמדובר בחשודים פלסטינים.

לעומתם, המנהיגות הפוליטית והמשפטית טומנת את ראשה בקלפי. משם לא רואים את כתובות הנאצה נגד המדינה וחוקיה המתנוססות  באותיות קידוש לבנה על קירות המאחזים של קנאי הימין הקיצוני. אלה הולכים ומתרבים, הולכים ומתחזקים, הולכים ומקצינים. לזה ייקרא "נבלים ברשות הרשויות". לא ירחק היום שבו הגולם הזה יקום על יוצריו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: rabbis, west bank, ayelet shaked, benjamin netanyahu, shin bet, settlements, palestinians, settler attacks

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept