ישראל פולס

התבוסה של נתניהו בליכוד

p
המחבר
בקצרה
נתניהו לא היסס להשתמש בכל התרגילים המלוכלכים ביותר שקיימים בארסנל שלו על מנת לחסל את סער או לפחות לבלום אותו, אבל מתפקדי הליכוד סימנו לו את מגבלות הכוח. כעת הפך סער, על אפו וחמתו של נתניהו, למועמד הטבעי לרשת אותו.

תוצאות הפריימריז בליכוד שנערכו השבוע [5 בפברואר] אינן סימן מעודד לראש הממשלה בנימין נתניהו. אף אחד מבכירי הליכוד לא ממש יודע מה עקץ את נתניהו וגרם לו להפוך את גדעון סער, מי שהתפטר לפני יותר מארבע שנים מהכנסת [נובמבר 2014] וביצע קמבק עכשיו, לאויב האומה. לאיש אין מושג מאילו מחוזות טירוף שאב נתניהו את האובססיה הבלתי נשלטת שלו להפוך את סער לסוג של דמון-על, מי שחותר נגדו וזומם להפילו.

כך או אחרת, נתניהו הפעיל את מלוא כובד משקלו ולא היסס להשתמש בכל התרגילים המלוכלכים ביותר שקיימים בארסנל שלו, על מנת לחסל את סער או לפחות לבלום אותו. הישגו של סער (כנראה סיים במקום הרביעי), אשר נאלץ להילחם במלוא עוצמתו המיתולוגית של נתניהו בליכוד, הוא מכה ניצחת לנתניהו. אפילו מתפקדי הליכוד מסמנים לראש הממשלה את מגבלות הכוח. הם מוכנים ללכת אחריו באש ובמים, אבל לא לכל מקום.

דבר כזה לא זכור בהיסטוריה של הליכוד: מנהיג המפלגה מנהל מלחמת חורמה טוטאלית, מתמשכת, מפורשת, באחד מבכירי מפלגתו. כאמור, נתניהו לא בחל באמצעים. ראשית, הוא שיגר את בנו יאיר שפרסם סידרה של פוסטים רעילים בפייסבוק נגד סער. נתניהו הצעיר האשים אותו בשמאלנות; טען שרעייתו, מגישת הטלוויזיה הפופולרית גאולה אבן, היא שמאלנית; ותלה בו את צרותיו של הליכוד וצרותיה של המדינה כולה.

כשזה לא הצליח, עבר נתניהו עצמו לאופנסיבה. הוא לא השתמש בשליחים ולא ניסה להסוות את עצמו. להיפך. הוא חזר והאשים את סער בחתרנות, בקונספירציה שטווה יחד עם הנשיא ראובן ריבלין להדחתו, ובמה לא. גם ביום הפריימריז עצמו, נתניהו לא הרפה. "אני לא חוזר מהברה אחת שאמרתי (בעניין סער)", הדגיש מול מיקרופונים. בשבוע האחרון השקיע ראש הממשלה אנרגיה עצומה בטלפונים, שתדלנות וקמפיין אישי על הראש של סער. מישהו בליכוד אמר לאל-מוניטור שאם נתניהו היה נחוש כל כך גם בסיפור האיראני, איראן כבר מזמן הייתה דמוקרטיה ליברלית.

בפעמיים בהן התמודד בפריימריז של הליכוד, סיים סער במקום הראשון (2009 ו-2012). זהו חטאו העיקרי. עניין נוסף היא העובדה שסער הריץ את ריבלין לנשיאות המדינה "על הראש של נתניהו", וניצח.

סער, איש ימין מובהק, נתפס כיחיד בליכוד שיהיה מסוגל, בבוא העת, להרים ראש נגד נתניהו. העת הזו אמורה להגיע בקרוב, לכשיוגשו כתבי האישום נגד ראש הממשלה. נתניהו מצדו משקיע את כל עולמו ומרצו במאמץ לרדד ככל האפשר כל בדל של אפשרות להתנגדות בתוך מפלגת הבית שלו. קרב הבלימה של נתניהו יהיה להשתיק את ניצני המרד בליכוד ולנסות לרתום גם את הקואליציה העתידית שיקים (אם ינצח את הבחירות) לאפשרות שימשיך לכהן בתפקידו גם תוך כדי ניהול משפט פלילי. סער נתפס בבית ברחוב בלפור כיחיד שמסוגל להתקומם נגד אפשרות כזו. לא בגלל משהו שסער אמר או עשה, אלא בגלל עצמאותו והרקורד ההיסטורי שלו.

קרב החיסול או הבלימה של נתניהו בסער נכשל כישלון חרוץ והשיג אפקט הפוך: סער שרד אותו, סיים בתוצאה גבוהה והפך, על אפו וחמתו של נתניהו, למועמד הטבעי לרשת אותו. בבוקר שאחרי הפריימריז סער הוא שואף נקם, מחוזק, מי שקיבל אמון במפלגת השלטון למרות התנגדות מפורשת וגורפת של המנהיג, ואולי אף בגללה. זו הפעם הראשונה שבה נתניהו נוחל תבוסה בסדר הגודל הזה בביתו שלו, מזה שנים ארוכות.

הקמפיין של נתניהו נגד סער החל ביום בו הודיע סער על חזרתו [אפריל 2017], ולא פסק לרגע אחד. בהתחלה, מטרתו של נתניהו הייתה לשכנע את סער לוותר על ההתמודדות בליכוד מתוך הבנה שנתניהו יחסל אותו. השלב הזה נכשל. אחר כך עבר נתניהו לתכנית ב': לגרום לסער לסיים בתוצאה נמוכה, בעשירייה השנייה או למטה מזה, כדי להפוך אותו לברווז צולע. גם זה לא קרה. בשלב הבא נשבע נתניהו למנוע מסער את החמישייה הראשונה, אך הרים ידיים גם כאן. בימים האחרונים הפך נתניהו את הקמפיין שלו למשהו כמו "רק שלא יגמור במקום הראשון". לפחות כאן, ראה נתניהו הצלחה מסוימת, אם כי אין בליכוד מי שלא יודע היום שאלמלא הג'יהאד שניהל נתניהו נגדו, סער היה מסיים שוב במקום הראשון. נתניהו ממש "הכריח" את סער לגלות מנהיגות ולצלוח מבחן שמעטים היו עומדים בו. בו זמנית, גילה סער גם ממלכתיות, לא נסחף לקטטת בוץ מכוערת מול נתניהו והצליח להדביק על נתניהו מה שנתניהו הדביק על מפכ"ל המשטרה והיועץ המשפטי: תדמית הרודף. סער, באירוע הזה, התחפש לנתניהו: הנרדף. זה הצליח.

אם אכן יחליט בסופו של דבר היועמ"ש מנדלבליט להגיש כתב אישום נגד נתניהו (כרגע, נראה שאין מנוס מהחלטה זו) לקראת סוף השנה הנוכחית [2019], הרי שסער זכה למקדמה מכובדת בקרב על הירושה. מולו יתמודדו השר ישראל כץ, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ואולי גם השר גלעד ארדן. שם נוסף שיש לשים אליו לב הוא ראש עיריית ירושלים לשעבר, מיליארדר ההייטק ניר ברקת. מהרשימה הזו, יצמח ככל הנראה מנהיג הליכוד הבא. ככל שהדברים נראים עכשיו, מדובר באירוע שיקרה מתישהו במהלך השנה הקרובה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: Israeli elections

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept