ישראל פולס

מסרים מבולבלים, וירידה בסקרים: השבוע הקשה של כחול לבן

p
המחבר
בקצרה
ההנהגה המשותפת של כחול לבן שולחת מסר מבולבל ופוגעת קשות בבניית התדמית של בני גנץ כראש החץ המתמודד ראש בראש מול נתניהו. העברת מושכות ניהול הקמפיין לידיים של לפיד היא צעד חיוני לעצירת ההתדרדרות בסקרים.

שתי הרקטות שנורו בחמישי בערב [14 במארס] מרצועת עזה לגוש דן, טלטלו את תל אביב ושכנותיה והסיטו את הדיון התקשורתי מהצרות שנחתו על מפלגת כחול לבן. שעה קודם לכן נפתחה מהדורת החדשות של ערוץ 12 בידיעה דרמטית על כך שאיראן פרצה לטלפון הנייד של יו"ר המפלגה בני גנץ ושאבה את כל תוכנו. בהמשך הוצג סקר עדכני המצביע על המשך מגמת היחלשותה של המפלגה ועל ירידה במדד ההתאמה של גנץ לראשות הממשלה מול נתניהו. הנתון המדאיג ביותר בסקר הזה, מבחינת כחול לבן, הוא היתרון המובהק לגוש הימין. המשמעות היא, שאילו הבחירות היו נערכות היום היה נתניהו ראש הממשלה, אף שהליכוד נחלש מעט ומקבל 28 מנדטים כאשר מפלגת גנץ היא עדיין הגדולה ביותר עם 31 מנדטים.

הירי המפתיע לכיוון תל אביב הפך ברגע אחד את סדר היום הפוליטי. גנץ וכחול לבן ניצלו מעיסוק תקשורתי מביך על פריצת הטלפון והירידה בסקרים. עבור מפלגת הגנרלים, אירוע ביטחוני שכזה הוא הזדמנות, ואכן בזה אחר זה הגיבו הרמטכ"לים לשעבר גנץ וגבי אשכנזי על ההתפתחויות הביטחוניות. בעוד ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו מכנס דיון ביטחוני בקריה, הודיעו במפלגת כחול לבן על התייעצות ביטחונית משלהם, מעין קבינט צללים.

כל זה בא בסיומו של שבוע גרוע מבחינת כחול לבן, שהחל עם סקרים בידיעות אחרונות והארץ [10 במארס] שהצביעו על ירידה חדה במספר המנדטים של המפלגה בעוד הליכוד שמר על יציבות. מסתבר שנתניהו צלח בשלום, אלקטורלית, את הצרות המשפטיות, לפחות לעת עתה. לפי הסקרים הללו מפלגת כחול לבן לא הצליחה למנף פוליטית את ההחלטה להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד נתניהו. תגובתו של גנץ הייתה קצרה ולא אפקטיבית. לא היה צריך מידע פנימי כדי להבין שמשהו לא עובד בקמפיין של כחול לבן, שהמומנטום וההתלהבות הראשוניים התפוגגו. כשזה קורה לרשימה חדשה שבקושי מלאו לה שלושה שבועות, פחות מחודש לפני הבחירות, זה אירוע בעייתי.

כחול לבן היא צירוף של שלוש מפלגות: מפלגת חוסן לישראל של גנץ, תל"מ של משה יעלון ויש עתיד של יאיר לפיד. אפקט האיחוד היה מיידי וסוחף. כחול לבן העבירה קולות מהימין והפכה למפלגה הגדולה עם 38-37 מנדטים. היא העמידה את גוש הימין בסכנה, לראשונה במערכת הבחירות הנוכחית.

עם הירידה בסקרים, החלו לצוף מעל פני השטח המלחמות הפנימיות. קרבות אגו בין יועצי לפיד ליועצי גנץ הביאו לפיצוצים ולמתיחויות בישיבות המטה. לפיד, שהביא לחתונה הזאת את המנגנון המפלגתי המשומן שלו ויכולת  מוכחת לנהל מערכת בחירות, דרש וקיבל לידיו את המשך ניהול הקמפיין. יועצי גנץ זזו הצידה בלא מעט מרירות. החל מיום רביעי [13 במארס] לפיד הוא הקמפיינר הראשי והוא מכתיב מאז קו אגרסיבי התוקף אישית את נתניהו ואת שלטונו המושחת.

בינתיים הקמפיין של כחול לבן מרובה מסרים וזגזגני. בסוף פברואר אמר לפיד שאם יקבלו לידיהם את הרכבת הממשלה, יפנו קודם כל לליכוד ויציעו להם להצטרף בתנאי שנתניהו יתפטר. אבל ביום רביעי השבוע [13 במארס] הפיצו בכחול לבן סרטון המציג את כל צמרת הליכוד כנגועה בשחיתות. זה הביא לתהייה, אם מדובר במפלגה מושחתת אז למה לפנות אליה ראשונה?

אבל הבעיה העיקרית העולה מקמפיין כחול לבן היא לא של סרטון כזה או אחר, או של אסטרטגיה זגזגנית, אלא של קונספט. גנץ הוא יו"ר המפלגה אבל לצדו עומדים שני רמטכ"לים נוספים ולפיד. הרביעייה הזו משווקת לציבור כסוג של הנהגה משותפת של שמאל וימין. בסרטונים הם מוצגים כבעלי 117 שנות ניסיון ביטחוני משותף, יחד הם יוצאים לסיורים ברחבי הארץ, מצטלמים באירועים ובנסיבות חברתיות. במוצאי השבת האחרונה [9 במארס] אירחו גבי ורונית אשכנזי בביתם בכפר סבא את גנץ, יעלון, לפיד ובנות זוגם לארוחת ערב קלילה. תוך זמן קצר התמלאו הרשתות החברתיות בתמונות הרביעייה המאושרת, בניסיון לשדר משפחתיות. ביום שלישי [12 במארס] הם יצאו יחדיו לסיור בעוטף עזה, משם שוגרה תמונתם המשותפת בשדה עומדים בשורה. הניסיון להעניק נפח משמעותי לכל אחד מהארבעה פוגע קשות בבניית התדמית של גנץ כראש החץ המתמודד ראש בראש מול נתניהו.

ההנהגה המשותפת של כחול לבן שולחת מסר מבולבל, מכיוון שהציבור מעוניין לדעת מי האדם שהולך להנהיג אותו, לקבל את ההחלטות הקשות ולהוביל את המדינה. במקום זאת הוא מקבל את אשכנזי מבטיח שגם לו תהיה יד על ההגה (בראיון לחדשות סוף השבוע בערוץ 12, 9 במארס), והסאבטקסט הוא שאשכנזי לא סומך על גנץ. זה בעייתי כשממול עומד ראש ממשלה ותיק, דומיננטי ועדיין חזק פוליטית חרף כתב האישום בשוחד שמרחף מעל ראשו.

למרות זאת הבחירות עדיין פתוחות. ירי הרקטות על גוש דן הבהיר כמה שברירי הוא סדר היום ונזיל. כחול לבן היא מפלגה בעלת תדמית ביטחוניסטית עם שלושה רמטכ"לים לשעבר, בעלי ניסיון וקבלות, היכולים בקמפיין נכון לערער את תדמית מר ביטחון של נתניהו אל מול סיר הלחץ העזתי שמאיים להתפרץ. מבחינת נתניהו, ירי רקטות למרכז הארץ מצריך תגובה קשה שיש בה כמובן גם סיכון. מבצע צבאי בעזה פחות מחודש לפני הבחירות עלול להסתבך ולפגוע בו אלקטורלית.

העברת מושכות ניהול הקמפיין לידיים של לפיד היא צעד חיוני. לפיד הוא המנוסה ביותר מכל הרביעייה בבניית קמפיין. טביעות אצבעותיו כבר מורגשות: ביומיים האחרונים הסרטונים של כחול לבן ממוקדים יותר, חדים ופוגעים בבטן הרכה של נתניהו – השחיתות. השבוע הקרוב יגלה אם כחול לבן חוזרת למשחק.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: rockets fire, benjamin netanyahu, moshe ya'alon, gabi ashkenazi, benny gantz, yair lapid, israeli politics, blue and white party

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept