ישראל פולס

האם נתניהו יגיע להסדרה בעזה לפני הקמת ממשלה חדשה?

p
המחבר
בקצרה
ישראל התחייבה לחזור לשולחן הדיונים מיד אחרי הבחירות כדי לקדם הסדרה בעזה, אבל בלי התחייבות לליברמן "למגר את חמאס" אין לנתניהו ממשלה. הגעה להסדרה לפני הקמת קואליציה תאפשר לליברמן להצטרף לממשלת נתניהו החמישית.

הבחירות תמו והצרות מתחילות. חמאס המתין לנתניהו בסבלנות ובשקט, ומבחינתו כעת הגיע הרגע לחידוש המו"מ להסדרה.

תזכורת: כשבועיים לפני הבחירות, בסוף מארס, הושגה הפסקת אש בין הצדדים, בתיווך מצרי, בעקבות סבב אלים נוסף שהחל לאחר ירי רקטה לשרון. אף שבישראל סירבו מסיבות פוליטיות לאשר כי הושגה הפסקת אש או הסכם כלשהו עם חמאס (מי עושה הסכם עם ארגון טרור?), ברור היה כי לא במקרה עצר חמאס את מחאות הגדר ובלם אפילו את צעדת המיליון לציון שנה לתחילת ההפגנות. ישראל בתמורה הרחיבה את טווח הדיג לדייגי עזה ל-15 מייל ופתחה את מעבר כרם שלום ומעבר ארז. חמאס התחייב לשמור על שקט וישראל התחייבה לחזור לשולחן הדיונים מיד אחרי הבחירות כדי לקדם הסדרה.

על פי תוצאות האמת שפורסמו ביום חמישי לפני חצות [11 באפריל], משוכה אחת קשה ומטרידה הוסרה מדרכו של נתניהו בדרכו לקדם הסדרה עם חמאס. שר החינוך נפתלי בנט, שפנטז על תפקיד שר הביטחון, סנט בנתניהו על "כניעתו לחמאס" והבטיח לבוחריו כי ינצח את חמאס, בכלל לא עבר את אחוז החסימה עם מפלגתו הימין החדש.

אמנם בנט נעלם, אבל אביגדור ליברמן, שר הביטחון לשעבר שהתפטר מתפקידו בחודש נובמבר 2018 ואשר אינו תומך בהסדרה עם חמאס, ממתין לו בפינה. בלי ליברמן, אין לנתניהו קואליציה. בלי התחייבות של נתניהו "למגר את חמאס", אין לו ממשלה. 

מפלגת ישראל ביתנו היא אחת מהפתעות של הבחירות. המפלגה שכולם הספידו אותה לפני שנפתחו הקלפיות בטענה כי מיצתה את דרכה וכי איבדה את מצביעיה עולי חבר המדינות, הפתיעה עם חמישה מנדטים. המנדטים הללו הפכו לקלף חזק כשהתברר שהמתחרה השני על תיק הביטחון, בנט, התרסק בקו הגמר. ליברמן, שועל פוליטי מתוחכם, יודע שבוחריו שמחלו לו על אי קיום הבטחותיו (למשל חיסול הנייה בתוך 48 שעות) לא יסלחו לו אם ייתן כעת יד למדיניות הפשרנית של נתניהו בעזה.

"פרשתי ממשרד הביטחון על רקע הוויתורים ואי ההסכמות לגבי המדיניות מול חמאס ומול רצועת עזה", אמר ליברמן למחרת הבחירות, כשהתברר כי נתניהו לא יוכל להקים ממשלה בלעדיו. "חייבים להבין מה קורה עם ההמשך של הכניעה לטרור...יש להסכים על מדיניות. אם לא נסכים על מדיניות הביטחון, אין מה לדבר על התיק". כלומר, ליברמן רוצה לחזור לתפקיד שר הביטחון, אבל בשליטה מלאה. הוא רוצה לקבוע את מדיניות הביטחון של ישראל והוא רוצה להכניע את חמאס. זה לא מסתדר עם אותה הסדרה שנתניהו הבטיח לחמאס.

כך מוצא את עצמו נתניהו בין הפטיש לסדן. בין איומי חמאס לחזור להפגנות גדר ואולי עימות אלים נוסף לבין איומי ליברמן להשאיר את נתניהו בלי ממשלה.

"אבל יש דרך ביניים שיכולה להוריד את כולם מהעץ", אומר לאל-מוניטור מקור ביטחוני ישראלי. לדבריו, רוב היוזמות שנבחנו עם מצרים קיבלו כבר את הסכמת שני הצדדים ובעצם לא נותר הרבה להשלים, כך שאפשר להגיע להסכם הסדרה לפני הקמת הממשלה החדשה.

אמנם, ישראל מעוניינת לכרוך את ההסדרה בעסקת החזרת גופות החיילים אורון שאול והדר גולדין והשבת שני האזרחים הישראלים המוחזקים בידי חמאס. מבחינת חמאס אלה שני נושאים נפרדים שאין לקשור ביניהם. יחיא סינוואר, מנהיג חמאס בעזה, מתעקש על שחרור מאות אסירי חמאס מהכלא תמורת החיילים והאזרחים. ישראל תתקשה להיענות לדרישה הזו, אבל יש לשים לב לדברים שאמר שר האנרגיה יובל שטייניץ בשבוע שבו התפטר ליברמן מתפקיד שר הביטחון. בראיון לרדיו ללא הפסקה אמר שטייניץ [5 בנובמבר 2018]: "אפשר להגיע להסדרה בעזה בלי הגופות של גולדין ושאול. הביטחון הלאומי לא צריך להיות שבוי של הדבר הזה. גם עם המצרים והסורים עשינו הפסקות אש כשהיו שם שבויים וגופות. אני מאמין שבסוף נצליח להביא אותם לקבר ישראל".

בסוף מארס, כשישראל וחמאס הסכימו על הפסקת אש, גילה ראש הלשכה המדינית איסמעיל הנייה כי יש התקדמות בנוגע להסרת המצור על עזה, אך לפי שעה ההבנות אינן כוללות עסקת חילופי שבויים בין הצדדים. עקרונית, גם בלי פתרון הסוגייה הזו, שאין עליה הסכמות – לפחות לא בשלב הזה, נתניהו יכול לסכם את פרטי תכנית ההסדרה שהושלמה ברובה לפני הבחירות – ורק אז להשלים את הרכבת הקואליציה.

תכנית ההסדרה בנויה מכמה שלבים. השלב הראשון של שמירה על שקט ושליטה על ההפגנות כבר הושג. בשלב השני יקודמו פרוייקטים כלכליים תוך יצירת תעסוקה יזומה למובטלים תושבי עזה, ורק בשלב מתקדם יוסדר מעבר ימי, יוקם אזור תעשייה סמוך למעבר קרני, יוקם מפעל התפלת מים וטיהור שפכים ועוד. הגעה להסדרה לפני הרכבת הממשלה תאפשר לליברמן להצטרף אליה. ההסדרה תהיה בבחינת עובדה מוגמרת וליברמן לא ייראה בעיני מצביעיו כמי שנכנע לטרור חמאס. 

לנתניהו יש ארבעה עד חמישה שבועות, הרבה זמן במונחי עזה, כדי להשלים את הרכבת ממשלתו החמישית ולהגיע לנשיא ראובן ריבלין עם קואליציה מוסכמת שבה יכהן שר ביטחון חדש-ישן, אביגדור ליברמן. אנשי איחוד מפלגות הימין עם חמישה מנדטים בלבד והבטחה לשני תיקים, לא צפויים לעשות לראש הממשלה בעיות עם עזה.

מה שנראה עכשיו זה רק משחקי כיפוף ידיים בין נתניהו לליברמן בשאלה מיהו מר ביטחון ומי מכניע את חמאס. אבל כאמור אלה רק משחקים שבהם כל שחקן יודע מה תפקידו ומהם גבולות היכולת שלו. בסופו של דבר האינטרס של שניהם הוא לשתף פעולה. נתניהו רוצה להיות ראש הממשלה ולהתגונן מתיקיו הפליליים וליברמן רוצה להחזיר את כבודו האבוד במשרד הביטחון. יד רוחצת יד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: hamas, israeli politics, gaza blockade, palestinian-israeli peace process, palestinian-israeli conflict, gaza strip, avigdor liberman, benjamin netanyahu

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept