ישראל פולס

ליברמן – הפוליטיקאי החילוני הכי חרדי שיש

p
המחבר
בקצרה
לאביגדור ליברמן יש היסטוריה ענפה של שיתוף פעולה עם המגזר החרדי. ולא מדובר רק בסחר-מכר פוליטי אלא גם בידידות אישית ודיסקרטית עם רבנים. יש מי שסבור שאחרי מערכת הבחירות נראה את ליברמן הרבה יותר מפויס כלפי החרדים.

בהצהרה לתקשורת שנתן ראש הממשלה בנימין נתניהו יממה לאחר פיזור הכנסת [30 במאי], הוא לעג לאביגדור ליברמן על שאימץ "פתאום", כך נתניהו, קו אנטי-חרדי. "איזה ליברמן, ליברמן שלנו?", שאל נתניהו בסרקזם, "20 שנה שהוא עושה דילים רק עם החרדים". והוא פירט: "ב-2009 ליברמן תמך בעמדת ש"ס להגדלת קצבאות הילדים. ב-2012 ליברמן תמך גם בכל המינויים של ש"ס לרבני העיר והיישובים. ב-2013 ליברמן עשה דיל עם ש"ס לתפקיד המועמד שלהם לרב הראשי. ב-2018 הוא סגר דיל עם ש"ס ודגל התורה כדי לסכל את המועמד החילוני, עופר ברקוביץ, לראשות העיר ירושלים".

נתניהו לחץ על נקודה רגישה. בניגוד ליאיר לפיד, שמרגע כניסתו לפוליטיקה השמיע עמדות אנטי-חרדיות (וכעת דווקא ממתן אותן אם כי מסרב לסגת מהן באופן משמעותי), לליברמן יש היסטוריה ענפה של שיתוף פעולה עם המגזר החרדי. ולא מדובר רק בסחר-מכר פוליטי. אפשר לומר שליברמן הוא הפוליטיקאי החילוני הכי חרדי שיש. ליברמן מתחזק מערך קשרים מסועף עם עשרות ידידים אישיים מתוך הציבור החרדי. הידידות המפורסמת ביותר שלו היא עם יו"ר ש"ס אריה דרעי, המתחזק עם ליברמן קשר אישי שכולל גם את משפחותיהם ונמשך כבר כמה עשורים.

במעגל הקרוב של ליברמן, בעבר ובהווה, אפשר למצוא לא מעט אנשים דתיים: עוזרו הקרוב של ליברמן הוא אבי אבוחצירא, חובש כיפה ובוגר חינוך חרדי ומקורבו שרון שלום גם הוא אדם דתי-מסורתי. בנוסף, ליברמן היה בקשרים קרובים עם מיליונרים חרדים כמו דן גרטלר וחיים יענקל לייבוביץ'.

הסביבה הדתית של ליברמן לא נעצרת רק בפן הציבורי. אשתו של ליברמן, אלה, נחשבת למסורתית, ובתו מיכל מנהלת אורח חיים דתי לכל דבר. ילדיה, נכדיו של ליברמן, הם חובשי כיפה.

ליברמן, שכעת ממצב את עצמו כלוחם הגדול בחרדים, גם יצא ובא בבתיהם של בכירי הרבנים במגזר החרדי, ממש עד לא מזמן. רק לפני כחצי שנה [נובמבר 2018] הוא ביקר בביתו בבני ברק של מנהיג הציבור החרדי הרב חיים קנייבסקי שם לפי הדיווחים כתב אות בספר תורה – כבוד מיוחד שאף פוליטיקאי חילוני אחר לא זכה לו. וזה לא היה ביקורו הראשון אצל הרב קנייבסקי.

ליברמן גם נחשב למקורבו של האדמו"ר מפרמישלאן. ב-2013 הוא הגיע לבית המדרש שלו בבני ברק כדי לקבל ברכה וב-2018 השתתף בשמחת שבע הברכות של בתו של האדמו"ר. גורם בחסידות אמר לאל-מוניטור כי "ליברמן מגיע לאדמו"ר כאדם פרטי. אין לנו קשר לפוליטיקה". מנגד, עם מנהיגי היהדות המזרחית (ובניגוד לחברותו עם דרעי) ליברמן מעולם לא הסתדר. הרב עובדיה יוסף אמר ב-2009 כי הצבעה לליברמן כמוה כהצבעה לשטן, וככל הידוע הם לא נפגשו מעולם.

ליברמן גם לא מוותר על פקידת קברי צדיקים. הוא נחשב למעריצו של האדמו"ר מריבניץ, שהיה בקשר עם משפחתו עוד לפני עלייתם ארצה וצפה לו גדולות כבר בילדותו. בביקורו בארה"ב לפני כשלוש שנים [2016] ליברמן עלה לקברו. גם את קברו של האדמו"ר מחב"ד בקווינס פוקד ליברמן מעת לעת.

אחד מחבריו הקרובים של ליברמן אומר בשיחה עם אל-מוניטור, כי לליברמן יש חיבור עמוק למסורת היהודית ומכאן גם הקשר שלו לציבור החרדי. "ליברמן לא עושה שואו בענייני דת – בניגוד לפוליטיקאים מהליכוד למשל", הוא מסביר. "אצלו זה באמת זיקה שבאה מהבית. אצל ליברמן האהבה למסורת היא כנה. מצד שני, הוא חייב לקדם את האינטרסים של הבוחרים שלו בהם הוא מאמין באותה כנות בדיוק. לליברמן אין דבר נגד החרדים כקבוצה, ובניגוד למה שטוענים אין בו שנאה. הוא חבר של רבים מהם ויש לו ידידות דיסקרטית עם כמה רבנים. יש לו בעיה עם ההתנהלות של החרדים במישור הפוליטי והוא מצדד בהפרדת הדת מהמדינה. ליברמן עצמו מיישם על חייו את ההפרדה שאליה הוא קורא במישור הציבורי. הוא מכבד את הדת והמסורת במישור האישי והאינטימי, אבל טוען כי המדינה צריכה לשאת אופי חילוני ותובע שוויון בנטל הגיוס".

על השאלה כיצד ליברמן רקם במשך שנים דילים עם הפוליטיקאים החרדים במגוון נושאים, כולל בבחירות האחרונות לראשות עיריית ירושלים [אוקטובר 2018], החבר לא מצא תשובה מניחה את הדעת.

"הסיפור של עיריית ירושלים הוא מדהים", אומר לאל-מוניטור יועץ פוליטי שעבד בעבר עם ליברמן. "מדובר באדם שרוכב על הזיכרון החלש של הבוחרים שלו. רק לפני כמה חודשים התחוללה מלחמה בירושלים בין שני מחנות: המחנה המסורתי-חילוני-ליברלי בצד אחד, והמחנה הדתי-החרדי מהעבר השני. עופר ברקוביץ' מול משה לאון. ובמי תמך ליברמן, לוחם החילוניות? דווקא במי שעמד בראש המחנה הדתי-חרדי ומי שכפוף בפועל לפוליטיקאים החרדים בירושלים. כעת ליברמן מנסה לשכנע שהוא לוחם החילונים. זה מגוחך בעיניי".

חברו של ליברמן מגלה לאל-מוניטור, כי ליברמן כבר החליט שהבחירות הקרובות בספטמבר יהיו על נושאי דת ומדינה, כך שהמתח בינו לבין המגזר החרדי רק יחריף בחודשים הקרובים. "מסקרים פנימיים שהוא עורך, ליברמן רואה שהוא אוסף קהלים חדשים, והוא מתכוון להמשיך ללחוץ בכיוון הזה, שמביך את הליכוד. נתניהו יכול לצעוק במסיבת עיתונאים מהיום עד מחר שליברמן סוגר דילים עם החרדים, אבל ליברמן ינצל את זה שבציבור ביבי נתפס עדיין כמי שנתן לחרדים את הכוח הפוליטי הגדול ביותר שהיה להם מאז ומעולם".

ליברמן אולי ינסה להתכחש, מתוקף חוקי הקמפיין, לקשריו ההיסטוריים עם החרדים, אבל החרדים מצידם לא מסתירים את תחושת הנבגדות. ביום שלישי השבוע פרסמה ש"ס הודעה מעניינת בהקשר זה: "ליברמן נחשב במשך עשרות שנים חבר קרוב של הסיעות החרדיות, בעיקר של ש"ס, שפעלו יחד במאות רבות של שיתופי פעולה פוליטיים במישור הארצי וברשויות. ליברמן איננו אנטי חרדי. הוא איש ללא עקרונות".

"אם החרדים יבחרו בטקטיקה פוליטית נבזית, הם כעת יחבקו את ליברמן ויעלו נוסטלגיה על הימים היפים יחד. זה ימוטט את הקמפיין שלו", אומר לאל-מוניטור הפרשן הפוליטי שמעון ברייטקופף. "ליברמן מצדו ינסה להיבנות ממהלכים שנתפסים כאנטי-חרדיים. הוא יודע שיש בישראל לפחות עשרה מנדטים של ימנים ושמאלנים, שמה שמאחד אותם זה עוינות לחרדים. ליברמן חייב לייצר נרטיב פוליטי אמין שיספק להם בית פוליטי לבחירות הקרובות. אחרי הבחירות נראה את ליברמן הרבה יותר מפויס. הוא יחזור לדילים עם החרדים הרבה יותר מהר ממה שאנשים חושבים".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli elections, ultra-orthodox, israeli politics, benjamin netanyahu, drafting of ultra-orthodox, avigdor liberman

מרדכי גולדמן, עיתונאי חרדי, משמש בשנים האחרונות כפרשן המדיני והצבאי של היומון החרדי 'המבשר'. גולדמן הוא בוגר ישיבות חרדיות ומסלול הוראה בהלכה, וכן בוגר מסלול התנדבות לשירות אזרחי-לאומי. במקביל, למד לתואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה. הוא מרצה בפני תלמידי ישיבות על התהליך המדיני ועל צה"ל, ומייעץ לחברות וארגונים בנוגע לציבור החרדי.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept