ישראל פולס

תרומתו לביקורת המדינה של המועמד שהפסיד

p
המחבר
בקצרה
במשך פחות משבועיים בהם היה מועמד האופוזיציה לתפקיד מבקר המדינה, גיורא רום ראה את הכנסת בחדלונה. אמנם הוא לא יהיה מבקר המדינה, אבל דבריו הנוקבים הם מסמך ביקורת מהחשובים שניתנו לציבור ולמערכת הפוליטית בזמן הזה.

הכותרות שסיפק הריאיון הטעון לגלי צה"ל [5 ביוני] של האלוף במיל' גיורא רום, מועמד האופוזיציה לתפקיד מבקר המדינה, התמקדו בהשוואה שעשה בין צמרת כחול לבן ליחידה הצבאית מסרט הקאלט "גבעת חלפון". רום סיפר שזה הדימוי שקפץ בעיני רוחו, כשהבין שהוא אמנם מועמד האופוזיציה אבל לקרב הזה, אותו הפסיד, הוא יצא לבד.

מעבר לתמונה הלא מחמיאה שרום מספק על כחול לבן וארבעת ראשיה, מההצצה שהוא מספק לאופן בו מתנהלת הכנסת אין לאף אחד מחבריה במה להתגאות. פעמים נדירות מגיע אדם אל תוך מערכת לתקופה קצרה, ומצליח בחדות ובבהירות לתאר את המכניזם שלה.

במשך פחות משבועיים בהם היה מועמד האופוזיציה לתפקיד מבקר המדינה, רום ראה את הכנסת בחדלונה. אמנם הוא לא יהיה מבקר המדינה, אבל דבריו הנוקבים הם מסמך ביקורת מהדהד וחשוב, הרבה מעבר לאנקדוטה המשעשעת על גבעת חלפון. רום הוא האורח לרגע שראה הכל בזמן המוגבל בו פלירטט עם המערכת הפוליטית. הרקורד והניסיון הניהולי שלו, היכולת הארגונית שלו, הפדנטיות, ביטחונו העצמי וכושרו הרטורי הפכו את דבריו לאחד ממסמכי הביקורת החשובים שהוענקו לציבור ולמערכת הפוליטית בישראל בזמן הזה.

67 ח"כים תמכו במתניהו אנגלמן, המועמד של ראש הממשלה, ורק 48 תמכו ברום. חמישה נמנעו. לאופוזיציה כיום יש 60 חברי כנסת לא כולל ליברמן, מה שהופך את התוצאה הזאת לתעודת עניות פוליטית של כחול לבן. אנשיה לא הצליחו לאחד את השורות, לעומת נתניהו שפעל כמכונה משומנת והצליח לגייס מצביעים מהאופוזיציה.

רום היה מועמד ראוי. טייס קרב מהולל, מפקד בכיר בחיל האוויר שאחרי שחרורו עסק בתפקידי ניהול בכירים. הוא כיהן כמנכ"ל רשות התעופה האזרחית וכפי שהעיד על עצמו כאשר הוא "מגיע לאיזה מקום, אני לא מטפל בפיצוץ קטן (אלא) אני מפרק את הרצפה של הסלון...". הוא חשב שיוכל להיות מבקר מדינה מושלם, שליח של הציבור ולא מי שבא לבצע אג'נדה פוליטית.

רום הניח שיש לו סיכוי טוב להביס את המועמד של נתניהו – דמות אנונימית למדי וללא משקל ציבורי משמעותי. העובדה שנתניהו כשל בהרכבת ממשלה ונמצא בנקודת חולשה פוליטית עם אויבים רבים לרבות בליכוד, תרמה לתחושה שרום יכול להפתיע. בפועל הסיפור היה אחר. האופוזיציה לא נטלה לידיה את ההזדמנות להוכיח אפקטיביות. על פי עדות רום, אף אחד מרביעיית המנהיגים של כחול לבן לא נטל יוזמה ופעל לטובתו. איש בכחול לבן לא ארגן את השורות. "האופוזיציה ניגשה לעניין הזה כמו איזה פלוגה שיוצאת לנופש בחורשת טל", הוא טען בריאיון לגל"צ.

מסקנתו הראשונה של רום למחרת ההפסד הייתה שהוא ואנגלמן, המועמד שניצח, היו בסך הכל חיילים קטנים במלחמה פוליטית גדולה מהם. "התהליך של מבקר המדינה התאפיין בשטחיות עד כדי זילות", הוא הסביר בריאיון לגל"צ, "אף אחד לאורך כל התהליך לא התעניין בעמדותיי, בדעותיי, תפיסתי את התפקיד. כלום. נאדה. ולאט לאט הבנתי שגם מתניהו וגם אני סתם שני פיונים. ההתמודדות היא בכלל על נושא אחר ומתניהו ואני נמצאים שם. באותה מידה זה יכול היה להיות שני אנשים אחרים".

זו מסקנה מטרידה מכיוון שהיא חושפת את העובדה שאפילו מראית עין לא הייתה כאן. בליכוד, כולל ראש הממשלה, לא הסתירו שהם מעוניינים במבקר פחות לעומתי, אבל לכחול לבן היה מועמד בעל רקורד ציבורי אמיץ שאפשר היה לשווק.

רום במידה רבה היה קורבן של הקמפיין הגדול שמנהל ראש הממשלה בימים אלה להחלשת המערכת המשפטית וגורמי הביקורת, בכלל מבקר המדינה. לשיטתו הם רדפו ורודפים אותו. כחול לבן יכלו לפחות להילחם על המועמד שלהם ולהציג את יעילותו וחוסר הפניות שלו. גם אם להפסיד, לפחות להראות גישה אחרת. בחוסר הפעולה שלהם הם הרימו דגל לבן ותרמו להחלשת מוסד מבקר המדינה.

רום סיפר בראיון שהעניק, כי למעט השרה גילה גמליאל מהליכוד כל 119 חברי הכנסת האחרים כלל לא התעניינו ברקורד שלו. הם לא עשו שיעורי בית ופעלו כעדר בהצבעה. מה זה אומר עליהם? האם אין בהם רצון לברר עבור עצמם בעד מי הם מצביעים? הרי זו בדיוק הסיבה שמדובר בהצבעה חשאית. אף אחד מחברי הליכוד לא חשב שרום יותר מתאים מאנגלמן?

הנקודה הכואבת היא חברי הכנסת הערבים. רום טוען כי התחשבנו איתו על עברו הצבאי כטייס קרב, כמי שפגע בערבים במהלך משימותיו המבצעיות. הוא סיפר על פגישה שזעזעה אותו עם חברי הכנסת של סיעת חד"ש-תע"ל. "פתאום הבנתי שכל חיי הייתי רק טייס של היהודים. כשניסיתי להסביר (להם) שטסתי בשם כל אזרחי מדינת ישראל, הם הבהירו לי שבעצם טסתי רק בשם האזרחים היהודים...".

על ח"כ עאידה תומא סלימאן הוא אמר כי היא "דיברה אליי והסתכלה עליי ברמה שרק רציתי להגיד מספר אישי וסוג דם". זו גרסתו. אחר כך התברר שסלימאן, ואולי לא רק היא מסיעתה, הצביעה עבור רום. כששמעה את דבריו היא הביעה צער על כך שהצביעה לו.

אם מקלפים מדברי רום את מעטפת היהירות, מבינים את גודל הפער בין הסיעות הערביות לשאר סיעות האופוזיציה. הם סייעו לנתניהו לפזר את הכנסת ואולי הצילו אותו מהדחה, ובהצבעה על המבקר לא נוצרה חזית של האופוזיציה יחד עם הסיעות הערביות. לא חשוב מי אשם – זו התנהלות שאינה מבשרת טובות ליום שאחרי הבחירות בספטמבר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept