ישראל פולס

אבו מאזן לימד את טראמפ שיעור בפוליטיקה מזרח-תיכונית

p
המחבר
בקצרה
ישראל הייתה אמורה להיות משתתפת מרכזית בוועידת בחריין, אבל נשארה בחוץ לפי דרישת אבו מאזן. הדרתה מוכיחה שיש למנהיג הפלסטיני הישיש עוד מעמד יציב באזור וזכות הווטו שלו שרירה וקיימת, גם מול עוצמתה של ארה"ב.

הוועידה שתיפתח בשבוע הבא בבחריין [24 ביוני] אמורה לעסוק בהשלכות הכלכליות של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הבעיה היחידה היא שלא יהיו בה לא נציגים ישראלים ולא נציגים פלסטינים. הרשות הפלסטינית מחרימה את האירוע בזעם, ישראל נותרה ברגע האחרון בחוץ. אירוע ההשקה החגיגי והדרמטי של "דיל המאה" שונמך ברגע האחרון.

השיא הגיע עם הודעת הבית הלבן השבוע [17 ביוני] לפיה ישראל לא תהיה מיוצגת באופן רשמי בוועידה, ששמה המעודכן הוא "סדנה כלכלית". רשמית, טענו גורמים אמריקאים שיש כעת העדפה להתמקד בעסקים ולא להפוך את האירוע לפוליטי. לא רשמית, זוהי הוכחה נוספת לכך שבממשל טראמפ מבינים בעסקים, אבל בכל הקשור לפוליטיקה של המזרח התיכון הם טירונים מוחלטים.

גורמים ישראלים בכירים אישרו לאל-מוניטור, שיו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) הטיל וטו על השתתפות ישראל. למרות שהוא עצמו מחרים את הוועידה, הצליח אבו מאזן לרתום לטובתו כמה ממדינות ערב המרכזיות האמורות להשתתף. אלה הודיעו לממשל האמריקאי כי אם ישראל תיוצג בוועידה באופן רשמי, הן ידירו את רגליהן ממנה או יורידו בחדות את דרג המשתתפים מטעמן. האמריקאים מקווים למספר דו ספרתי של שרי אוצר ערבים בוועידה. הם לא רצו לגמור עם קומץ פקידים זוטרים והשפלה פומבית. בשלב הזה היו צריכים ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט לקבל החלטה, והם קיבלו אותה: עדיף להשאיר כרגע את ישראל מחוץ למנאמה, בירת בחריין, ולנסות להציל את הכבוד האמריקאי באמצעות ייצוג ערבי מכובד ומקיף ככל האפשר.

במקור, ישראל הייתה אמורה להיות משתתפת מרכזית באירוע. "היהלום שבכתר". זה היה מספק לבנימין נתניהו הזדמנות צילום יקרה מפז לקראת הבחירות בספטמבר הקרוב. אחר כך החלו גמגומים וההזמנות יצאו לכל בירות המזרח התיכון למעט ירושלים. בשלב הבא, דובר על הורדת דרג ההשתתפות הישראלית והנמכת פרופיל. בתחילת השבוע [16 ביוני] עוד סיפר שר החוץ ישראל כץ כי ישראל תשתתף בוועידה בדרג נמוך. יומיים אחר כך הובהר שישראל לא תשתתף.

החלופה היא הזמנתם של כמה אנשי עסקים ישראלים, ביניהם האלוף במילואים יואב (פולי) מרדכי, מי שהיה מתאם פעולות הממשלה בשטחים עד לאחרונה ואחד הישראלים הפופולריים ביותר בעולם הערבי. מרדכי הוזמן יחד עם שותפו העסקי, גם הוא בכיר לשעבר בצמרת מערכת הביטחון הישראלית. מרדכי מחובר לצמרת הכלכלית והמדינית במדינות המפרץ ובמדינות ערב רבות נוספות מחד, ומחזיק עדיין קשר יציב והדוק לצמרת הממשל הישראלי בירושלים מאידך. העיניים במנאמה יהיו ממוקדות בעיקר בו.

מוזמן נוסף הוא תא"ל במילואים יצחק קרייס, היום מנכ"ל בית החולים "שיבא" בישראל ולשעבר קצין רפואה ראשי בצה"ל. עוד הוזמן איש העסקים הישראלי שלומי פוגל, מבעלי "מספנות ישראל" ומקורב במיוחד לראש הממשלה נתניהו. בסך הכל, אמר לאל-מוניטור גורם ישראלי בכיר, מדובר במספר דו-ספרתי נמוך של אנשי עסקים ישראלים שאינם חלק מהממשל הרשמי, אך מקושרים אליו.

"האמריקאים מבינים עכשיו על בשרם את מה שאנחנו הבנו לפני שנות דור", אמר לאל-מוניטור איש עסקים ישראלי שאמור להשתתף בוועידה, " שבכירי העולם הערבי חיים חיים כפולים. הם יגידו לך בתוך החדר דבר אחד, אבל יעשו בחוץ משהו אחר לגמרי".

בדיונים ובמפגשים שקיים הצוות האמריקאי בבירות האזור בשנתיים האחרונות, הובעה אופטימיות רבה באשר לסיכויי ההצלחה של הוועידה. "כמעט כל הבכירים הערבים דיברו בהתלהבות ולא הביעו התנגדות להשתתפותה של ישראל באירוע", משחזר הבכיר הישראלי, "אבל בין הדיבורים למעשים מפרידה המציאות". את המציאות הזו מבינים עכשיו גם בממשל האמריקאי. "יש גבולות גזרה ברורים ששליטי ערב לא יכולים לחצות עדיין", אמר לאל-מוניטור גורם מדיני ישראלי בכיר, "כל עוד אין התקדמות בציר הישראלי-פלסטיני הם לא יכולים להתעלם מדעת הקהל שלהם ומהלחץ הציבורי ולהיראות עם ישראל בציבור, באירוע רשמי, כאילו הכל בסדר".

שר קבינט ישראלי אמר לאל-מוניטור כי "האירוע הוא הצלחה וכישלון אמריקאים, במקביל. ההצלחה היא בעצם העובדה שרוב רובו של העולם הערבי יהיה מיוצג בוועידה, על אפו וחמתו של אבו מאזן. הכישלון הוא העובדה שהם לא הצליחו לדחוף את ישראל פנימה בדלת הראשית, ונאלצים להסתפק בנציגים לא רשמיים". במילים אחרות, מעמדה של ישראל כפילגש הרשמית של מדינות ערב הסוניות לא השתנה. אין כרגע לאף אחד רצון או יכולת "לצאת מהארון" ולהחצין את מערכת היחסים החשאית עם ישראל. גם הסוכריות והתמריצים הכלכליים שבהם מנופפים האמריקאים כעת, לא הצליחו לייצר אנרגיה שתפרוץ את תקרת הזכוכית הזו.

ועוד משהו: למרות שהרשות הפלסטינית בפשיטת רגל והיו"ר אבו מאזן נמצא בדמדומי שלטונו ובשפל הנמוך ביותר של כל הזמנים, הדרתה של ישראל מהוועידה מוכיחה שיש למנהיג הפלסטיני הישיש עוד מעמד יציב באזור וזכות הווטו שלו שרירה וקיימת, גם מול עוצמתה של ארה"ב.

גורלו של "דיל המאה" עצמו, שחשיפתו ממשיכה להידחות (כרגע ל-6 בנובמבר), לא ברור עדיין. "האמריקאים לא יעשו את זה (פרסום תכנית השלום) לפני שתוקם ממשלה בישראל ולפי מצב הדברים הנוכחי, ספק אם זה יקרה אי פעם", אמר לאל-מוניטור גורם מדיני ישראלי בכיר.

האסטרטגיה האמריקאית להחליש את הרשות הפלסטינית למקסימום, לדחוף את אבו מאזן לסף חדלות פירעון ומבוי סתום היסטורי ואז לנופף מולו בחבילת סוכריות מרשרשות בדמות ועידת בחריין, נחלה בשלב הזה כישלון חרוץ. האמריקאים לא ויתרו עדיין. השליח ג'ייסון גרינבלט העניק ביום שלישי האחרון ראיון לערוץ 12 הישראלי [18 ביוני] ונשאל האם צוות השלום האמריקאי קרוב לנקודה בה יבין שהמאמצים נכשלו ויוותר על המאמץ להשיג הסדר במזרח התיכון. גרינבלט הכחיש שהנקודה הזו קרובה וציין ש"אם נגיע אליה, נדע". אז ייתכן שהם עוד לא הגיעו אליה, אבל הם בהחלט בדרך לשם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept