ישראל פולס

מה יעשו נתניהו וגנץ אם הבחירות יסתיימו בתיקו?

p
המחבר
בקצרה
כחודשיים לפני הבחירות המבוי נראה סתום מאי פעם. האם המעמד האיתן של נתניהו בליכוד ייסדק כשיתברר שהוא לא מסוגל להקים ממשלה בפעם השנייה ברציפות? האם כחול לבן תעמוד על עקרונותיה ותסרב לשבת עם נתניהו בממשלה?

67 ימים לבחירות בישראל והמבוי נראה סתום מאי פעם: על פי הסקרים, לבנימין נתניהו אין רוב להקמת קואליציה ללא אביגדור ליברמן, שמגדיל את כוחו האלקטורלי. גם לכחול לבן של בני גנץ ויאיר לפיד אין רוב להקמת ממשלת מרכז-שמאל. כניסתו למרוץ של אהוד ברק לא שינתה את המצב באופן מהותי ומפלגות השמאל (ברק, העבודה ומרצ) מתקשות להתאחד. המצב בימין דומה: מפלגותיהם של הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' כבר הודיעו שירוצו ביחד פעם נוספת, אבל כל שאר הנספחים (נפתלי בנט ואיילת שקד, משה פייגלין ועוצמה יהודית הקיצונית של איתמר בן גביר וברוך מרזל) עדיין סובבים סביב עצמם ולא מצליחים להתאגד. אף אחד לא יודע מה ייוולד בפוליטיקה הישראלית ב-18 בספטמבר, למחרת הבחירות.

נתניהו משקיע מאמץ הישרדות אדיר. הוא ינסה להבקיע פעם נוספת בזמן פציעות, להגיע להצהרה משותפת עם הנשיא טראמפ על כינונה של "ברית הגנה" בין ישראל לארה"ב ואולי אפילו להביא את טראמפ לישראל לביקור נוסף. בינתיים, הוא חווה ירידה בסקרים, כמו כחול לבן, לטובת התחזקות המפלגות הקטנות. השאלה היא מה יקרה אם התיקו הנוכחי יונצח פעם נוספת. האם יצליח נתניהו להמשיך להחזיק בחברי הכנסת ושרי הליכוד כבני ערובה? האם תימצא נוסחה שתאפשר הקמת ממשלת אחדות בה יישבו נתניהו, גנץ, לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי ביחד? הסקרים מורים כי זו האפשרות הפופולרית ביותר על הציבור הישראלי, שמאס בפלגנות ובקטטות הפוליטיות. השאלה היא, האם זו אפשרות מציאותית.

צרור המפתחות יהיה נתון, במצב כזה, בידיו של נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, איש המחנה הלאומי אבל יריב מר של נתניהו. ריבלין אמור להטיל את הרכבת הממשלה על חבר הכנסת שיש לו הסיכוי הטוב ביותר להצליח. אם לנתניהו יהיו, עדיין, יותר ממליצים אצל הנשיא מאשר לגנץ, קרוב לוודאי שריבלין "יסתום את האף" ויטיל עליו את המלאכה. מה שפחות ברור זה האם הוא גם יאשר לו פרק זמן נוסף, הארכה של שבועיים האפשרית על פי חוק, אחרי 28 הימים המקוריים. בפעם האחרונה קיבל נתניהו הארכה כזו, אך כשל. בפעם הבאה, כלל לא בטוח שיקבל. מקורביו של ריבלין מעריכים שלא יבזבז זמן נוסף כשיגיע הדד-ליין. מה יעשה?

אחת האפשרויות היא שבמצב כזה יקרא הנשיא עצמו לראשי שתי המפלגות הגדולות להקים ממשלת אחדות לאומית. הבעיה שמטרפדת אפשרות כזו היא העובדה שראשי כחול לבן הבטיחו חגיגית שלא יישבו בממשלת נתניהו, לאור כתבי האישום המרחפים נגדו. במצב כזה, הם יתמודדו עם דילמה אכזרית: להצטרף לממשלת אחדות בה יהיה להם ייצוג שווה ושותפות בשלטון ולקבל את כל התיקים הקשורים במערכת המשפט הישראלית כדי להסיר מעליה את הסכנה, אך בה בעת להפוך למי שאיפשרו לנתניהו לשרוד. האפשרות הזו כבר נדונה בכחול לבן בשבועות האחרונים. יש לה תומכים, אבל גם מתנגדים. אחרי הבחירות היא עלולה לצוץ בחזרה.

כחול לבן יטילו במצב כזה הצעה נגדית על שולחן המו"מ: תוקם ממשלת אחדות ברוטציה בין נתניהו לגנץ. אלא שגנץ יהיה ראש הממשלה במחצית הראשונה של הקדנציה, כדי שנתניהו יוכל להקדיש את זמנו למשפט, אם אכן ייערך. הסיכוי שנתניהו יסכים להצעה כזו אינו קיים. הוא נלחם על האפשרות להתמודד עם האישומים מכס ראש הממשלה ולא יוותר עליה בעד שום סכום שבעולם. הדילמה של כחול לבן מתחדדת במיוחד לאור העובדה שאם רק יעמדו עוד קצת על עקרונותיהם ויסרבו לשבת עם נתניהו, טובים הסיכויים שעידן נתניהו יגיע לקיצו. הוא יהפוך לברווז צולע ובסופו של דבר יקומו נגדו מתוך הבית.

הסיכוי שחבר כנסת בודד מהליכוד יעשה את זה הוא אפסי. במפלגת השלטון הישראלית מוטלת קללת עולם על מי שמרים ידו נגד המנהיג. במצב כזה, התסריט האפשרי הוא מסיבת עיתונאים דרמטית בה יישבו מספר גדול של ח"כים בולטים (למשל עשרה) שיודיעו שלאור המבוי הסתום, מצבה של המדינה והעובדה שאין שום אפשרות ללכת לבחירות בפעם השלישית ברציפות, אין ברירה וצריך להחליף את נתניהו. הם יודו לנתניהו, יהללו אותו ויבקשו ממנו לפנות את מקומו ולהגן על שמו בבית המשפט. אם יזוכה וינוקה מהאישומים, מקומו בליכוד יישמר. נתניהו, מצדו, יכנה אותם מיד כ"כנופיית העשרה", יטען שמבצעים נגדו הפיכת חצר וינסה לסכל את הפוטש בכל כוחו. הדרמה הזו, אם אי פעם נגיע אליה, תהיה אחת המכוננות בחיים הפוליטיים של מדינת ישראל. בשבוע הבא [20 ביולי] ישבור נתניהו את שיא הכהונה תפקיד של דוד בן גוריון ויהפוך לראש הממשלה בעל הכהונה הארוכה ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. חודשיים אחר כך הוא יתייצב מול גורלו.

מעמדו של נתניהו כראש הממשלה וראש הליכוד איתן, כל עוד הוא "מביא שלטון", בשפתם של הליכודניקים. השאלה היא האם המעמד הזה ייסדק כשיתברר שהוא לא מסוגל להקים ממשלה בפעם השנייה ברציפות. האם הנאמנות השבטית של ח"כי, חברי ומתפקדי הליכוד תתערער אל מול המציאות? האם אביגדור ליברמן יעמוד בסירובו לשבת עם נתניהו וימצא תירוצים חדשים? ליברמן כבר הודיע במהלך הקמפיין הנוכחי שבניגוד לפעם הקודמת, הוא לא פוסל את בני גנץ ויצטרף לכל ממשלה שתעביר את חוק הגיוס ככתבו וכלשונו. ליברמן גם לא מתכוון להמליץ בפני הנשיא על נתניהו, כפי שעשה בפעם הקודמת, אלא על הקמת ממשלת אחדות "בלי חרדים וקיצונים". כרגע, נראה שהסיכויים להקמתה של ממשלה כזו טובים למדי. השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא מי יעמוד בראשה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept