ישראל פולס

האם השר רפי פרץ יפנה את מקומו לאיילת שקד?

p
המחבר
בקצרה
לפי כל הסקרים, שרת המשפטים לשעבר מביאה יותר קולות לרשימת איחוד מפלגות הימין אם היא תעמוד בראשה מאשר השר פרץ. דבריו בסוף השבוע על טיפולי המרה לא מסייעים לו פוליטית ומרחיקים ממנו את המצביעים המתונים.

בשפה הפוליטית קוראים לזה "פיגוע אלקטורלי" – פליטת פה או התבטאות בעייתית בתקופת בחירות, הגורמת למתקפה רבתי על הדובר אשר עשויה לחולל נזק פוליטי כבד לו ולמפלגתו. כך בדיוק ניתן לתאר את אמירתו של שר החינוך הרב רפי פרץ, מנהיג הבית היהודי ויו"ר איחוד מפלגות הימין, בראיון לערוץ 12 במוצאי שבת [13 ביולי]. פרץ נשאל על טיפולי המרה לבני נוער המגלים נטיות חד מיניות, ותשובתו הכנה הייתה: "אני חושב שאפשר, יש לי היכרות עמוקה מאוד בנושא החינוך, וגם עשיתי את זה".

הדברים התפרשו ובצדק כתמיכה בטיפולי המרה האסורים על פי חוק במדינות רבות ונחשבים כבלתי אתיים, בלתי מדעיים ובלתי יעילים על ידי משרד הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם. גם בישראל ישנה תמימות דעים בקרב פסיכולוגים ופסיכיאטרים כי טיפולי המרה הם מסוכנים, אינם יעילים ועשויים להביא את המטופלים לכדי מחשבות אובדניות ופגיעה עצמית. ב-2014 משרד הבריאות אף הזהיר את הציבור מפני טיפולי המרה. בעקבות הלחץ הציבורי נסוג הבוקר פרץ מדבריו, והודה כי טיפולי המרה ללהט"בים "הם דבר פסול".

דברי שר החינוך גררו כצפוי תגובות פוליטיות חריפות. ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר להתנער מהאמירה והודיע: "דבריו של שר החינוך ביחס לקהילה הגאה אינם מקובלים עליי ואינם משקפים את עמדת הממשלה בראשותי. שוחחתי הערב עם הרב רפי פרץ שהבהיר את דבריו והדגיש כי מערכת החינוך הישראלית תמשיך לקבל את כל ילדות וילדי ישראל באשר הם, ללא שום הבדל של נטייה מינית".

תגובה מעניינת יותר הייתה זו של שר החינוך הקודם נפתלי בנט, המייצג את הצד הימני-דתי המתון הלכתית. למעשה אחת הסיבות העיקריות לפרישתו של בנט מהבית היהודי והקמת מפלגת הימין החדש הייתה הגישה האידאולוגית-דתית הנוקשה של הבית היהודי, בין השאר בענייני להט"ב. בנט צייץ בטוויטר: "החברה הישראלית מורכבת מגוונים שונים, אף אחד לא צריך להמיר אף אחד אחר. אנחנו מקבלים כל אדם כפי שהוא. הדברים שנאמרו אינם מייצגים את מרבית הציבור הדתי לאומי שמסתייג מהמלחמה האובססיבית בלהט״בים".

בנט ניצל כמובן את דברי השר פרץ כדי למצב את הבית היהודי כקיצונית מבחינה דתית, או כפי שאמר לאל-מוניטור בכיר במפלגה: "פרץ הוכיח כי התשובה לשאלה האם הבית היהודי התחרד"ל היא חיובית". את הזרם החרד"לי מובילים רבנים בעלי אידאולוגיה דתית קיצונית, הנוקטים קו אקטיבי בענייני דת ומדינה בניגוד לרבני הציונות הדתית בעבר שהיו מתונים יותר. רבני הזרם החרד"לי מחזיקים לעתים בעמדות קיצוניות יותר מהחרדים בסוגיות כמו רחבת התפילה המעורבת בכותל, משברי השבת וכשרות.

מיצוב הבית היהודי כמפלגה קיצונית-דתית יכול לסייע למתונים יותר כמו בנט וכמו איילת שקד, המעוניינת לעמוד בראש רשימת איחוד מפלגות הימין. תומכיהם בציונות הדתית אומרים כי עם כל הכבוד לרב פרץ ולמעמדו כמנהיג הבית היהודי, דעותיו – גם אם הובנו לא נכון, מרחיקות מרשימת איחוד מפלגות הימין את המצביעים המתונים. השארתו בראש הרשימה תסמן כי את הרשימה תוביל הגישה החרד"לית. שקד, לעומת זאת, אם שקד תעמוד בראש איחוד מפלגות הימין, היא תציג קו ממלכתי ומקבל יותר, שיביא עמו לא רק את המצביעים הדתיים המתונים אלא גם קולות של מצביעים מסורתיים ואף חילונים ימניים התומכים בה ובבנט.

סקרים פנימיים שערכו גופים בימין מראים כי תומכי שקד צודקים לכאורה: שרת המשפטים לשעבר תביא יותר קולות לרשימת איחוד מפלגות הימין אם היא תעמוד בראשה מאשר הרב  פרץ. אחד הסקרים, שנערך רק בקרב מצביעים יהודים, מראה כי רשימת איחוד מפלגות הימין ללא בנט ושקד מקבלת 6% תמיכה בעוד מפלגת הימין החדש בראשות שקד גורפת 11% מקולות המצביעים.

סקר זה בחן גם את מי מעדיפים הבוחרים לראות בראש הרשימה, ואלה התוצאות:  שקד זכתה בתמיכת 44% מהנשאלים, אחריה נפתלי בנט עם 22%, סמוטריץ' שלישי עם 17% ואחרון היו"ר הנוכחי הרב פרץ עם 7% בלבד. הסקר נערך לאחר פרסום דברי פרץ על טיפולי המרה, וגם תומכיו מודים כי חוסר ניסיונו הפוליטי והתקשורתי פוגע בו מאוד.

סקר פנימי אחר, שהוזמן גם הוא על ידי גוף פוליטי בימין ותוצאותיו הגיעו לאל-מוניטור, מראה תוצאות פחות מובהקות אבל דומות. לפי הסקר, שנערך בציבור הכללי ולכן הוא אמין יותר, רשימת איחוד מפלגות הימין בראשות שקד תשיג 12 מנדטים. אותה רשימה אבל עם פרץ בראש ושקד במקום השני תביא רק תשעה מנדטים. ללא שקד ובנט הרשימה תקבל רק שישה מנדטים.

סקר חדשות 12 שפורסם ביום שלישי בערב [16 ביולי] העניק לאיחוד מפלגות הימין בראשות פרץ ארבעה מנדטים ולימין החדש בראשות בנט ושקד חמישה מנדטים, אך אם הימין יתאחד בראשות שקד הוא יזנק ל-12 מנדטים כאשר כל שלושת המנדטים הנוספים הם על חשבון הליכוד.

בכיר בבית היהודי אמר לאל-מוניטור כי עד כה כל הסקרים שהוצגו לראשי המפלגה הציגו תוצאות זהות, אך פרץ בתמיכת כמה מהרבנים הבולטים בציונות הדתית מתעקש לשמור על מקומו הראשון ואומר כי יש די זמן עד הבחירות כדי לשפר את תוצאות הרשימה.

בחודש שעבר [21 ביוני] פרסמנו כאן באל-מוניטור כי בניגוד לפרץ והרבנים התומכים בו, מנהיגי המפלגות האחרות המרכיבות את איחוד מפלגות הימין – בצלאל סמוטריץ' מהאיחוד הלאומי ואיתמר בן גביר מעוצמה יהודית, לא שוללים להעמיד בראשם את שקד. השבוע אף דווח כי בן גביר נפגש בתקופה האחרונה מספר פעמים עם שקד בביתה והשניים תיאמו עמדות מול פרץ ואנשיו.

לפי הצעת פשרה אחת שהוגשה לפרץ, שקד תעמוד בראש איחוד מפלגות הימין תוך השארתו של פרץ כ"מנהיג אידאולוגי-דתי". אנשיו של פרץ דורשים זכות ראשונים לקבלת תפקיד שר, אך שקד השואפת לחזור למשרד המשפטים או לתפקיד רם יותר לא ממהרת להסכים.

האם השר פרץ ישתכנע לוותר? ייתכן שכן. גם בבחירות הללו, כפי שארע לפני הבחירות באפריל, ראש הממשלה צפוי להתערב. אם נתניהו יגיע למסקנה כי פיצול בימין משמעו אובדן קולות לגוש הימין, הוא צפוי להפעיל את כל כובד משקלו כדי לגרום לימין להתאחד ולהעמיד בראשו את שקד, אשר על פניו נראה כי היא מביאה את התוצאה הטובה ביותר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept