ישראל פולס

ארדואן בוחש במאבקי הירושה ברשות הפלסטינית

p
המחבר
בקצרה
הודעתה של טורקיה כי מוחמד דחלאן הוא טרוריסט מבוקש והצבת פרס כספי על ראשו חושפים כי לארדואן יש עניין רב בקרבות הירושה על הרשות הפלסטינית. האם הוא מנסה לסכל את אחד המועמדים המובילים לרשת את אבו מאזן?

הודעת טורקיה כי מוחמד דחלאן מבוקש על ידה כטרוריסט [13 בדצמבר] התקבלה בהפתעה ברשות הפלסטינית ובישראל, אף כי כבר לפני כשנה [נובמבר 2018] האשימה אותו טורקיה במעורבות ברצח העיתונאי הטורקי ג'מאל חשוקג'י, במעורבות בניסיון ההפיכה הכושל לפני שלוש שנים ובניסיונות לפגוע במטבע הטורקי. כעת טורקיה מציעה פרס על ראשו בסך 10 מיליון לירות טורקיות (1.75 מיליון דולר).

בשיחה עם אל-מוניטור דחה אחד מאנשיו הקרובים של דחלאן את הטענות הטורקיות. "זה שטויות", הוא אמר, "אפילו ארדואן עצמו לא מאמין כי לדחלאן יש קשר לניסיון ההפיכה נגדו".

דחלאן מתגורר באבו דאבי מאז שאבו מאזן סילק אותו מתנועת הפת"ח וכינה אותו "בוגד" [אוקטובר 2011]. אנשיו סומנו כסייענים ל"אויב העם" ומשכורותיהם מהרשות הופקעו. ב-2016 הרשיע אותו בית משפט פלסטיני, בהעדרו, בגניבת 16 מיליון דולר וגזר עליו שלוש שנות מאסר, ואבו מאזין הסיר את חסינותו הפרלמנטרית. אבל, באופן מפתיע, ג'מעאת אבו פאדי (כפי שמכנים את אנשיו בנימה של זלזול ברשות הפלסטינית) אינם מאשימים הפעם את אבו מאזן או בכיר אחר ברשות הפלסטינית כי יש להם קשר בהפיכתו של הבוס הנערץ למבוקש טורקי.

"אבו מאזן אינו מעורב, אבל הוא לבטח חוכך את ידיו בהנאה", אומר לאל-מוניטור אחד מאנשיו הקרובים ביותר של דחלאן. לדבריו, יו"ר הרשות ובעצם כל מי שרואה את עצמו מטעם עצמו כיורשו "מרוצה עכשיו עד השמיים. יש מי שעושה להם את העבודה". לטענתו, דחלאן מתייחס לכל זה כ"קשקוש", ועל אף האיומים על חייו בכוונתו להמשיך לבקר את ארדואן "כפי שעשה בשבע השנים האחרונות". רק בחודש שעבר [נובמבר 2019] טען דחלאן בראיון לרשת טלוויזיה סעודית כי "לארדואן יש אשליות ומחלות נפש, הוא רוצה להחזיר את האימפריה הטורקית ולכבוש את העולם הערבי".

לדברי המקורב, כל מהלכיו של ארדואן נגד דחלאן קשורים למאבק הבין-ערבי בין תומכי האחים המוסלמים למתנגדיהם. בעוד טורקיה וקטאר תומכות באחים המוסלמים באשר הם, מצרים וסעודיה רואות בכל שלוחותיהם רעה חולה. מי שמוביל את המאבק נגד האחים המוסלמים הוא נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, הנחשב לידידו הקרוב של דחלאן. אגב, קשרי הידידות האלה הביאו לפיוס היסטורי בין דחלאן לחמאס ב-2017, אף שהתנועה מהווה בעצם סניף פלסטין של האחים המוסלמים.

עוד אומר המקורב, כי סימונו של דחלאן כטרוריסט מבוקש נועד גם לפגוע ביורש העצר של אבו דאבי, מוחמד בן זאיד, הנחשב לשנוא נפשם של האחים המוסלמים. דחלאן משמש בשנים האחרונות יועצו של בן זאיד.

ההסברים האלו פשטניים מדי. ייתכן שמטרתם להדוף מאנשי דחלאן את הלחץ של אנשי אבו מאזן ומנגנוני הביטחון שלו, הרואים בהם חתרנים בשליחותו של "הבוחש מאבו דאבי". "סימונו של מוחמד דחלאן כמבוקש הוא בלי ספק חלק ממאבק הירושה על הרשות הפלסטינית, שכעת תופס תאוצה", אומר לאל-מוניטור מקור ביטחוני ישראלי. לדבריו זו אינה הפעם הראשונה שארדואן מנסה להשפיע על המתרחש ברשות הפלסטינית. כך למשל, בשנים האחרונות פעל ארדואן בירושלים המזרחית באמצעות העמותה הטורקית "טיקה", חילק כסף לסוחרים מקומיים וניסה להשתלט על מבנים.

בעוד שבעזה נחשב ארדואן לגיבור ולמנהיג שעמד לצידם של הפלסטינים, ניסיונותיו להשפיע על מוקדי כוח בגדה נחלו עד כה כישלון צורב. הנסיונות הללו היו דלים ולא מתוחכמים, סוג של מחשבה נאיבית שכסף קונה שליטה. אבל הם הוכיחו כי לארדואן יש שאיפה לדריסת רגל בשטחי הרשות ובעיקר בירושלים. ייתכן שהוא סבור כי קרב הירושה ברשות הפלסטינית החל, וכי דחלאן עשוי להיות מועמד מוביל לרשת את אבו מאזן. זה מעורר בארדואן חלחלה.

כאמור, הניסיון הטורקי להכתים את דחלאן איננו חדש. רק לפני כמה שבועות [31 באוקטובר] התראיין שר החוץ הטורקי מוולוד צ'אושאולו לערוץ אל-ג'זירה הקטארי, והאשים את דחלאן כי הוא "סוכן ישראלי". עוד אמר, כי טורקיה יודעת שבן זאיד מנסה לקדם אותו לרשת את אבו מאזן.

הכינוי המפוקפק שהוצמד לדחלאן "סוכן ישראלי", שמשמעו בוגד, לא בא משומקום. ב-2015 דווח באתרים פלסטיניים כי שר החוץ דאז אביגדור ליברמן נפגש עם דחלאן בפריז, וכי הוא רואה בו מועמד ראוי לרשת את אבו מאזן. הדיווח הוכחש בזמנו על ידי כל הצדדים, אבל כבר ב-2014 רמז ליברמן כי הוא מנהל מגעים עם דחלאן. בכל פעם שקרב הירושה ברשות מתחמם, לדחלאן מוצמד הכינוי "סוכן ישראלי". עכשיו גם טורקיה מאמצת את התואר הזה.

ברשות הפלסטינית מדברים על בחירות בקרוב, אך ספק רב אם היו"ר אבו מאזן אכן מתכוון לקיימן. הפרס על ראשו של "הטרוריסט" דחלאן, בין אם אבו מאזן מעורב ובין אם לא, הוא הוכחה מפורשת שהמתמודדים הפוטנציאליים כבר משחיזים סכינים בעזרת פטרונים כאלה ואחרים, למשל ארדואן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept