ישראל פולס

מה יקרה קודם: פצצה גרעינית איראנית או נפילת האייתוללות?

p
המחבר
בקצרה
בעיני המודיעין של צה"ל, מתפתח באיראן מרוץ הרה-גורל ומנוגד בין שני שעונים: שעון פצצת הגרעין ושעון נפילת המשטר. אם הפצצה תגיע לפני נפילת המשטר, היא יכולה להביא לשימורו תוך שהיא משנה את המצב האסטרטגי במזרח התיכון

ההערכה השנתית של אגף המודיעין של צה"ל, שנמסרת למקבלי ההחלטות בתחילתה של כל שנה והוצגה השבוע לתקשורת [14 בינואר], מעולם לא הייתה מעורפלת יותר. גם בכירי המודיעין הישראלי מודים כי בעידן הנוכחי קשה, עד בלתי אפשרי, לנפק הערכת איומים והתפתחויות מפוכחת ברמת דיוק סבירה.

"קצב האירועים באזור מסחרר, הפתעה רודפת הפתעה וקבלת ההחלטות אינה רציונלית כבעבר", אמר לאל-מוניטור גורם מודיעיני ישראלי בכיר לשעבר. השנה האחרונה [2019] התאפיינה בהפתעות דרמטיות, ששיאן ההתנקשות האמריקאית המהדהדת בגנרל קאסם סולימאני [3 בינואר], המנוע שמאחורי התפשטות הציר השיעי באזור. "הנכונות האמריקאית להתנקש בדמות מרכזית כסולימאני הפתיעה את האיראנים", אמר גורם הערכה ישראלי השבוע, "מנגד המכה שהנחיתה איראן על תשתיות הנפט הסעודיות, עוצמתה ודיוקה [ספטמבר 2019], הפתיעה את האמריקאים, הסעודים והמערב כולו. רק אלוהים יודע איזה הפתעות צפויות לנו בהמשך 2020".

הכותרת הרשמית של הערכת אמ"ן לשנת 2020 עוסקת, עדיין, במרוץ הגרעין האיראני. "עד סוף השנה", כך סבורים באגף המודיעין של צה"ל, "תהיה בידי איראן כמות של אורניום מועשר שתספיק לייצור פצצת גרעין אחת". על פי ההערכה הישראלית, איראן ממשיכה ביציאה ההדרגתית מהסכם הגרעין, מה שעלול להוביל להתמוטטותו. "קיימת הסתברות שבהמשך השנה גם האירופים ייצאו מההסכם ואז הוא יעוקר מתוכן כלשהו, ואיראן תוכל לחדש במהירות את התכנית הגרעינית שלה בקצב מלא," אומרים באמ"ן.

העניינים המדאיגים יותר את ישראל לא נאמרים במפורש אך נמסרים לדרג מקבלי ההחלטות בישיבות הקבינט. השאלה, עליה אין כרגע מענה, היא האם יש באיראן מסלול חשאי שיאפשר לה להרכיב את ראש הנפץ הגרעיני – אותו תוכל כאמור לייצר בסוף השנה – על טיל ולהפוך אותה, בן לילה, למעצמה גרעינית חסינה. המוסד הישראלי ממוקד במאמץ אינטנסיבי לאתר ולחשוף מסלולים חשאיים כאלה, מהסוג שנחשפו בעבר במה שכונה אז "קבוצת הנשק" של תשתית הגרעין האיראנית.

אל מול הדאגה הזו ניצב גם סיכוי: המשטר האיראני נחשב עדיין יציב ויש ברשותו כלים רבי עוצמה לשימור עצמי, אבל גם במודיעין הישראלי כבר מבינים שהיציבות הזו מתערערת והולכת עם הזמן והבקיעים מתרבים בקצב הולך וגובר. המחאה נגד המשטר, שחודשה בשבוע שעבר לאחר שהתברר כי איראן היא שהפילה את מטוס הנוסעים האוקראיני, כבר לא ממוקדת רק במחאה חברתית-כלכלית סביב עליות מחירים למיניהן, אלא קוראת במפורש להחלפת השלטון כולל קריאות "מוות לחמנאי" או "מוות לדיקטטור".

באמ"ן לא יודעים להגיד או לשער מהו מקדם הסיכוי שהציבור האיראני ייצא בהמוניו לרחובות ויגבר על משמרות המהפכה, הבסיג' ושאר כלי ההישרדות העוצמתיים העומדים לרשות המשטר, אולם הכתובת כבר נמצאת על הקיר. חסינותו של המשטר כבר אינה אוטומטית ומובנת מאליה, כפי שהייתה עד כה. במצב הדברים, בעיני המודיעין הישראלי, מתפתח מרוץ הרה-גורל ומנוגד בין שני שעונים: שעון פצצת הגרעין ושעון נפילת המשטר. "ברור שאיראן מתקדמת לעבר שני האירועים האלה בו זמנית, המשטר לא ישרוד לנצח וגם הפצצה מתקרבת כל הזמן. השאלה היא מה יקרה קודם. אם הפצצה תגיע לפני נפילת המשטר, היא יכולה להביא לשימורו ולהאריך את חייו, תוך שהיא משנה את המצב האסטרטגי במזרח התיכון ואת מעמדה של ישראל שינוי עמוק והיסטורי", אומרים באמ"ן.

אלא שלא רק הגרעין מעסיק את מערכת הביטחון הישראלית בהקשר האיראני. כאב הראש העיקרי של השנים האחרונות ממוקד בהתפשטות האיראנית מערבה והשלמת "הציר השיעי" מטהרן ועד חופי הים התיכון, דרך בגדד, דמשק, ביירות ונמל טרטוס (בסוריה). יציאתו האלימה מהזירה של הגנרל סולימאני נתפסת בישראל כ"גיים צ'יינג'ר", אירוע אסטרטגי עם השלכות רוחב ועומק ארוכות טווח. "מכה מעצבת", כך מכנים בישראל את הריגתו של סולימאני, ומגדירים את הגנרל האיראני שחוסל בידי האמריקאים כ"דמות שאין לה תחליף". במאמרים קודמים באל-מוניטור תוארה דמותו של סולימאני, בעיניים ישראליות, לא רק כמי שממלא את הוראותיו של המנהיג העליון ומיישם את חזון המהפכה השיעית, אלא כמי שיוזם בעצמו, דוחף ומייצר את המדיניות תוך שהוא גורר אחריו את המנהיג, ולא להיפך. "מהבחינה הזו", אומרים גורמי מודיעין בישראל, "לא בטוח שיימצא לו תחליף".

בהקשר הזה, נתפסת הריגתו של סולימאני בישראל כהזדמנות מבצעית, ולהערכת המודיעין "יתכן שיש כעת היתכנות להגברת ההתקפות נגד ההתבססות האיראנית בסוריה". לא ברור אם זה מקרה או לא, אבל בלילה שבין שלישי לרביעי השבוע [15 ינואר] הותקף הבסיס האווירי הסורי T4 בארבעה טילים שפגעו במטרותיהם במדויק. על פי הצבא הסורי, מי שעומדת מאחורי התקיפה היא ישראל, שאינה מתייחסת לדיווחים בנושא. הסבירות למלחמה יזומה נגד ישראל, מעריכים באמ"ן, עדיין נחשבת לנמוכה מאוד, אך יחד עם זאת הסבירות למלחמה כוללת שתפרוץ בגלל השתלשלות אירועים ואובדן שליטה משני הצדדים, הולכת וגוברת. מלחמה כזו, אם תפרוץ, תגרום למימדי הרס חסרי תקדים ותצטרף להפתעות האסטרטגיות שהחרידו את המזרח התיכון בשנה החולפת.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: mossad, protests in iran, europeans, shiite axis, idf, uranium enrichment, nuclear bomb, qasem soleimani

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept