ישראל פולס

אירועי הזיכרון לשואה הפכו לזירת איגרוף לעסקנים

p
המחבר
בקצרה
במקום לאחד את הקהילה הבינלאומית סביב זיכרון הזוועה וסכנת הגזענות והאנטישמיות הופכת השואה לכדור משחק בידי עסקנים יהודים וישראלים, כשלניצולי השואה אין אפילו מקום בטקס לציון 75 שנה לשחרור מחנה אושוויץ.

אין זה ענין של מה בכך למצוא מועד לאירוע שמתאים לסדר יומם של עשרות מנהיגים מרחבי העולם. הדעת נותנת שנשיא הקונגרס היהודי אירופי, המיליארדר משה קנטור, יוזם ומממן האירוע שמתקיים השבוע בירושלים לציון 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ [23 בינואר],  בדק היטב את לוח השנה. יש להניח שמקורבו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אדם שעסקיו חובקי עולם, היה ער לכך כי ב-23 בינואר 2020, המועד שהציע לגורמים הרלוונטיים בישראל – יד ושם, נשיא המדינה, ראש הממשלה ומשרד החוץ – מצטופפת הצמרת הפוליטית והכלכלית העולמית בכנס השנתי של פורום דאבוס. והרי השחרור התרחש ב-27 בינואר 1945.

בשיחה עם אל-מוניטור העלה דיפלומט ישראלי את ההשערה, כי פוטין שלח את קנטור לגנוב לפורום דאבוס את ההצגה ותוך כדי כך להשפיל את נשיא פולין, אנדז'יי דודה. טקס הזיכרון שיתקיים באושוויץ ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה, החל ב-27 בינואר, לא יגיע בקרסוליו לממדים של האירוע בירושלים. חלק ניכר מהתסריט הוא עיבוד של אירוע ההנצחה המרכזי לרגל 70 שנה לשחרור מחנה אושוויץ, שנערך באתר בינואר 2015. גם בטקס הזה השתתפו ראשי מדינות ושרים מעשרות מדינות, אך אז המנהיג שבלט בהעדרו היה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

הרקע להחרמה הרוסית אז היה תרעומת של פוטין על קיפוח חלקו של הצבא האדום בנרטיב של שחרור מחנה אושוויץ. פוטין מאשים את פולין בשיתוף פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השנייה, והפעם תורו של דודה להחרים ולהפוך את אירועי הזיכרון לשואה לזירת אגרוף.

בראיון שהעניק השבוע [20 בינואר] לתאגיד השידור, ערב הכינוס בירושלים, האשים דודה את פוטין בהפצת שקרים במטרה להעלים את האחריות של ברית המועצות למלחמת העולם השנייה במשותף עם גרמניה הנאצית. באותה הזדמנות חזר הנשיא הפולני על דרישתו ששר החוץ ישראל כץ יתנצל על אמירתו שהפולנים ינקו אנטישמיות מחלב אימותיהם. ההחלטה לכבד את פוטין בנאום באירוע בירושלים, בשעה שדודה לא הורשה לשאת דברים ונשאר בבית, הפחיתה עוד כמה מעלות מהיחסים הצוננים בין ורשה לירושלים.

על השימוש הפוליטי שעושה קנטור בתואר "נשיא הקונגרס היהודי האירופי" אפשר ללמוד מכתבת תחקיר של אנשיל פפר, שפורסמה בינואר 2016 בהארץ. בין השאר דווח כי במהלך שמונה שנות נשיאותו של קנטור, הארגון התריע מפני אנטישמיות במדינות שפוטין רואה בהן יריבות, במיוחד במערב אירופה ואוקראינה. במקביל הארגון שיבח את הקרמלין על לחימתו באנטישמיות בתוך רוסיה. פעילים יהודים באירופה מסתייגים מכך שנשיא הארגון שאמור לייצג את יהודי אירופה אינו אזרח האיחוד האירופי.

יש עוד הבדל חשוב בין האירוע הנוכחי לבין זה שהתקיים באושוויץ לפני חמש שנים. אז המארגנים הזמינו מאות שורדי שואה לחגוג את הצלתם. הפעם רוב המוזמנים הם דמויות מדיניות ופוליטיות, ואילו  רק קומץ ניצולי שואה זכו להזמנות לטקס שחרור המחנה שבו הם עצמם היו כלואים. משנודע המצב המביש הזה לשר זאב אלקין (הליכוד) הוא הודיע כי החליט להעביר את הזמנתו לניצול שואה שלא הוזמן, ואף קרא לחבריו השרים ללכת בעקבותיו. שני שרי ליכוד בלבד נענו עד כה לקריאתו (אופיר אקוניס ואמיר אוחנה). ומה עם האחרים? עם כל הכבוד לניצולי שואה, חשוב יותר להציל את מקומם בממשלה הבאה. ממליך השרים, בנימין נתניהו, מקפיד מאוד בכבודם של נדבנים כקנטור.

האוליגרך הרוסי לא רק מקורב לפוטין (הוא התלווה אליו בביקורו בישראל ב-2017). חמש שנים לפני כן קנטור תרם 40 אלף שקל לקמפיין של נתניהו בפריימריז לראשות הליכוד (נגד משה פייגלין). בימים אלה, של ערב בחירות, חשוב במיוחד לשמור על יחסים טובים עם יהודי שדלתו של הצאר פתוחה בפניו. מה גם שמתחרהו, נשיא הקונגרס היהודי העולמי, המיליארדר האמריקאי רון לאודר, אינו מסתיר את אכזבתו ממדיניותו של נתניהו וכן מסתיר מפניו את ארנקו.

זאת אף זאת, פוטין מחזיק במפתח לתא המאסר של נעמה יששכר, שנהפכה לבת המאומצת החדשה ברחוב בלפור. לא עובר יום ללא ציוץ של בני משפחת נתניהו בעניינה של יששכר. נדמה כי מאז שהחייל אלאור אזריה נשלח למאסר, איש לא זכה מהם למנה גדושה כל כך של דאגה.

השבוע יעמוד קנטור לצידו של פוטין, ובשבוע הבא יתייצב יריבו לאודר לימינו של דודה. במקום לאחד את הקהילה הבינלאומית סביב זיכרון הזוועה וסכנת הגזענות והאנטישמיות, הופכת השואה לכדור משחק בידי עסקנים יהודים וישראלים. אין דבר שמסמל את הזילות הזאת יותר מההזמנות ששלח ראש עיריית ירושלים משה ליאון, לבאי הטקס של "פורום השואה העולמי",  לארוחת ערב אוריינטלית ולאפטר-פארטי. נקל  לתאר את המהומה שהייתה קמה בירושלים אילו ראש עיריית ורשה היה מזמין את אורחי אירוע יום השואה באושוויץ לארוחת ערב פולנית, ולאפטר פארטי. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept