Filistin'in Nabzı

Gazze kanlı olayların ardından hastane krizi yaşıyor

By
p
Article Summary
Hastanelerin ciddi ilaç ve malzeme sıkıntısı yaşadığı Gazze Şeridi’nde, Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde yaralananlar gerekli tedaviyi alamıyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

GAZZE ŞEHRİ, Gazze Şeridi — Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra, 3 Haziran’da Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde yaralanan Muhammed Hamade’nin hayatını kaybettiğini ve ölü sayısının 123’e ulaştığını açıkladı. Hamade yaralandıktan birkaç gün sonra hayatını kaybetmişti ama yaralıların pek çoğu hastaneye ulaşamadan veya ulaştıktan kısa süre sonra can verdi.

Kudra’ya göre İsrail-Gazze sınırındaki gösterilerde hayatını kaybeden 123 kişinin bir kısmı olay yerinde değil daha sonra öldü ve bu ölümler, yaralıların kritik durumda olmasının yanı sıra acil müdahale ekiplerinin yetersiz kalmasından ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde ilaç, teçhizat, cerrahi malzeme ve yatak yetersizliğinden kaynaklandı.

Şifa Hastanesi’nin cerrahi sorumlusu Mervan Ebu Sada’ya göre gösterilerin en kanlı günü olan 14 Mayıs’ta ölü sayısı 60’ı bulmuştu.

Hamade’nin eşi Fatin Naccar 14 Mayıs’ta yaralanan eşinin ölümünü Al-Monitor’a şöyle anlattı: “Eşim 14 Mayıs’ta iki bacağından da vurulmuştu. (...) Durumunun kritik olmasına rağmen doktorlar damar ameliyatlarında kullanılan dikiş malzemesi olmadığı için ameliyatın imkânsız olduğunu söylediler. Daha sonra Sınır Tanımayan Doktorlar’dan dikiş kiti sağlandı ve neticede ameliyat yapıldı. 2 Haziran’da ayağında beklenmedik bir kanama başladı. Damar cerrahı orada olmadığı için hemşireler kanamayı durdurmaya çalıştılar. Eşime 14 ünite kan verildi ve doktor gelince ameliyata alındı. Ancak kurtulamadı, birkaç saat sonra öldü. Doktorlar, ameliyatlı bacakta meydana gelen şiddetli kanamadan dolayı öldüğünü söylediler.”

Ebu Sada, Al-Monitor’a yaptığı açıklamada Gazze’deki altı kamu hastanesinin tümünde cerrahi malzeme sıkıntısı yaşandığını ve bu nedenle doktorların pek çok ameliyatı yapmakta zorlandığını söyledi. Malzeme sıkıntısının özellikle eklem yaralanması olanları tehlikeye attığını belirten Ebu Sada, bu durumda olan hasta sayısının Büyük Dönüş Yürüyüşü ile 5 bin 400’e fırladığını söyledi. Ebu Sada’ya göre “Ameliyatlarda kullanılan ilaçların tükenmesi nedeniyle Sağlık Bakanlığı Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde yaralanan bazı kişilerin ameliyatlarını ertelemek zorunda kaldı.”

Gazze Sağlık Bakanlığı Eczacılık Genel Müdürü Münir El Barş, ilaç sıkıntısının yeni bir sorun olmadığını, Ramallah’taki Filistin hükümeti Gazze Sağlık Bakanlığı’nın payına düşen ilaçları vermediği için yıllardır sürdüğünü vurguladı.

Al-Monitor’un sorularını yanıtlayan Barş, gösterilerde yaralananları kabul eden hastanelerde gerekli ilaç ve cerrahi malzemenin ancak yarısının bulunduğunu belirtti. Barş’a göre Ramallah’taki Sağlık Bakanlığı bu yıl ilaç vermeyi şubat ayında kesti ve ancak nisan ortasında Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün ikinci haftasında Gazze’deki bakanlığa 3 milyon dolar tutarında acil müdahale ve ameliyat ilaçları verdi.

Barş şu bilgileri verdi: “Gazze Sağlık Bakanlığı, Ramallah’taki Sağlık Bakanlığı’nın ilaçlarında yüzde 40 paya sahip ama 12 yıldır süren abluka boyunca payına düşen ilaçların en fazla yüzde 17’sini alabildi. Bakanlığımızın her yılın başında yaptığı çağrılar sonucu yerel ve uluslararası kuruluşlardan gelen destekle hastalara kısmi hizmet sağlandı, ihtiyaç duyulan tedavilerin yaklaşık yüzde 70’i yapılabildi.”

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde serum ve ağrı kesici kalmamasına rağmen yaklaşık 14 bin yaralının kabul edildiğini belirten Barş şöyle devam etti: “Uluslararası Kızılhaç Komitesi (UKK) ve Sınır Tanımayan Doktorlar gibi uluslararası kuruluşlardan yardım gelene kadar yaklaşık bir hafta boyunca anestetik, kan sulandırıcı, cerrahi iplik ve kemik sabitleme malzemesi yoktu. Yardımlara müteşekkiriz. Bu yardımlar gösterilerin ikinci haftasında tek seferde sağlandı.”

Ancak hastanelerdeki sorun ilaç ve cerrahi malzemeyle sınırlı değil. Barş’a göre yatak kapasitesi de yetersiz kaldı ve çok sayıda yaralının erken gönderilmesi gerekti. Yatakların başka yaralılar için gerekli olması dışında ilaç yetersizliği nedeniyle hastaların hastanede tutulması anlamsız kalıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın ciddi malzeme sıkıntısı nedeniyle bazı yaralı göstericiler gerekil tedaviyi alamadı. Bacağında kırıklar ve femoral damar zedelenmesi olan Ömer El Hoş tedavisi yapılamadığı için Şifa Hastanesi’nden ayrılmak zorunda kalmış. Hastanede kalmasının anlamsız olduğunu ve yatağın başka bir kişi için istendiğini anlatan abla Fatma şöyle konuştu: “Kendi paramızla antibiyotik ve ağrı kesici aldık çünkü bunlar hastanede yoktu. Ömer’e hastanede kalmasına gerek olmadığı söylendi ve o da çıkmak durumunda kaldı.”

Eklem yaralanması olan bazı hastalar ise ampütasyon korkusundan hastaneden çıkmayı reddediyor, ilaçlarını kendi ceplerinden karşılayarak doktor gözetiminde kalmak istiyorlar. Bunlardan biri olan Hasan Osman Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Tedavim için gerekli olan ilaçlar burada, Avrupa Gazze Hastanesi’nde olmadığı için bunları dışarıdaki eczanelerden satın alıyorum. Ailemin maddi durumu kötü ama buna rağmen yiyeceklerimi de kendim alıyorum. Durumum kötüye gitmesin diye hastanede kalıyorum. Doktorların söylediğine göre enfeksiyona karşı tedavi yapılamadığı için bacağımın kesilmesi daha iyi olacakmış.”

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde yaralananlar sosyal medya üzerinden durumlarını duyurmaya çalışıyor ve yardım talep ediyor. Bir yaralı tedaviyi karşılayacak maddi durumu olmadığı için gözlerini kaybetmiş, kimisi kolunun veya bacağının kesilmesinden, kimisi ölmekten korkuyor.

Sağlık Bakanlığı, ilaç ve malzeme yetersizliğinden bahsederken zor ameliyatların yapılamadığına dair kamuoyuna herhangi bir bilgi vermiş değil. Ancak UKK Yakın ve Orta Doğu sorumlusu Robert Mardini 1 Haziran’da şu açıklamayı yaptı: “Gazze’ye iki sağlık ekibi, ilaç ve tıbbi malzeme göndereceğiz. Gazze’de bugün 4 bin komplike ameliyatın yapılması gerekiyor. Bunların 2 binini biz yapacağız.”

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: sağlık ve Tıp, Gazze

Huda Baroud is a Palestinian journalist working locally and internationally since 2006. She graduated from the Faculty of Information at the Islamic University in 2009. She began her career with the Canadian magazine Al-Watan, published in Arabic, and then worked at the newpaper Filastin. She now works as a freelance journalist. Baroud received the Arab Journalism Award in the youth category from the Dubai Press Club in 2013. She currently focuses on investigative reporting and feature writing.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept