Suriye'nin Nabzı

Milli ordu hem Suriye muhalefetini hem Türkiye birliklerini güçlendirdi

By
p
Article Summary
Suriyeli muhaliflere bağlı iki silahlı güç olan Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) ile Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SNA) Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı harekât öncesi birleşti. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP, Suriye — Suriyeli muhaliflere bağlı iki silahlı güç olan Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) ile Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’nun (SNA) birleştiği haberi gelişmenin kısa ve uzun vadeli yansımalarına dair tartışmalara yol açtı. Bu tartışmalar, Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki Kürt savaşçılara karşı başlattığı operasyonun ardından ve Suriye’nin batı vilayeti İdlib’deki husumetleri endişeyle takip eden gözler için bilhassa önemli.

Suriye Geçici Hükümeti’nin Başkanı Abdurrahman Mustafa 4 Ekim’de UKC’nin geçici hükümetin Savunma Bakanlığı’na bağlı SNA’ya katıldığını açıkladı. Açıklamayı Şanlıurfa’dan yapan Mustafa, ordunun Suriye’yi yolsuzluk, mezhepçilik, diktatörlükten kurtarmak; İdlib’i, Hama’yı ve Lazkiye kırsalını savunmak için kurulduğunu bildirdi. Mustafa, Suriye Milli Ordusu’nun “Suriye topraklarını Suriyelilere” vermek için çalışacağını söyledi. Geçici hükümet ılımlı muhalif gruplar tarafından 2013’te Devlet Başkanı Beşar Esad rejimine karşı kurulmuştu.

UKC ile SNA’nın birleştirilmesi Ağustos 2018’den beri gündemdeydi ancak Kürt gruplara karşı başlatmayı planladığı operasyona katılacak birlik sayısını artırmak isteyen Türkiye son zamanlarda çabalarını hızlandırdı. Kürt Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) karşı operasyon 9 Ekim’de Türkiye-Suriye sınırındaki 480 kilometrelik hatta başlatıldı. Türkiye, ABD’nin İslam Devleti’yle mücadeledeki müttefiki olan YPG’yi, PKK ile bağlantılı bir terör örgütü kabul ediyor. 

Ankara operasyonu, Tel Abyad ile Rasulayn arasında devriye görevi icra eden Amerikan özel kuvvetler birliklerinin bölgeden çekilmesinin ardından başlattı. Geçici hükümetin Savunma Bakanı Salim Idris operasyona ilişkin "Başta PKK bağlantılı PYD olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı Türkiye Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimizin yanındayız” dedi.

Mustafa’nın verdiği bilgilere göre birleşmeyle 80 bin savaşçıyı aynı çatı altında toplayan milli ordu, Suriye muhalefetinin tarihindeki en büyük ittifaka işaret ediyor. Genişlemenin Fırat’ın doğusuna yönelik harekâtta Türkiye’ye büyük bir avantaj sağladığı muhakkak. Peki birleşme Suriye muhalefeti için ne anlama geliyor? Muhalif grupların birleşmesi askeri haritayı değiştirir mi?

SNA Sözcüsü Yusuf Hamud Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Birleşme karşılıklı adımlar sonucunda gerçekleşti ve kuşkusuz muhaliflerin kontrolündeki bölgelerin yararına oldu.” Afrin’in yanı sıra Halep’in kuzeyini de kontrol eden SNA, kurulduğu 2017’den bu yana düzenli olarak Türkiye’den mali ve lojistik yardım alıyor. 

UKC Sözcüsü Yüzbaşı Naci Mustafa’nın birleşmeye dair değerlendirmesi de benzer. Mustafa Al-Monitor’a şunları aktardı: “Birleşmenin asıl amacı askeri örgütlenmeyi ve merkezi kontrolü güçlendirerek küçük gruplardan oluşan parçalanmış yapıyı etkin bir orduya dönüştürmek.” Mayıs 2018’de kurulan UKC’nin Heyet Tahrir El Şam’la (HTŞ) çatışmaların yaşandığı İdlib’de konuşlu 25 bin savaşçısı bulunuyor. İdlib, Türkiye, İran ve Rusya arasında varılan gerilimi düşürme anlaşması kapsamında yer alsa da Washington, Ankara ve Moskova tarafından terör örgütü kabul edilen HTŞ ile çatışmalar meşru görülüyor.

Yeni yapının “Esad rejimi ve ayrılıkçı güçler”in yanı sıra “radikal gruplarla” da mücadele edeceğini söyleyen Hamud, SNA’nın İdlib’e birlik tahkim edip etmeyeceğine ilişkin soruyu da “bunun sonraki aşamada değerlendirilecek bir adım” olduğunu söyleyerek yanıtladı.

Görünen o ki, şu an için Fırat’ın doğusundaki harekâta odaklanan Suriye Milli Ordusu, İdlib’de de HTŞ’nin barışçıl bir şekilde dağılması için baskıyı sürdürecek.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: hayat tahrir al-sham, ypg, national liberation front, sdf, syrian national army, ras al-ain, syria-turkish border

Halep’te yaşayan ve serbest çalışan Suriyeli bir gazetecidir.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept