Türkiye Suriye’deki muhalif bölgelerine yeni bir sınır kapısı açıyor

Suriyeli muhaliflerin kontrolündeki Rasulayn'ı Türkiye’nin Şanlıurfa vilayetine bağlayacak yeni sınır kapısının inşaatına başlandı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Suriye sınırında Rasulayn yakınlarından bir tepede görüntülenen Türk bayrağı, 19 Ekim 2019 Photo by Photo by REUTERS/Aboud Hamam.
Khaled al-Khateb

Khaled al-Khateb

@khaleedalkhteb

İşlenmiş konular

Suriye çatışması

Nis 16, 2020

HALEP, Suriye — Türkiye’nin Şanlıurfa vilayeti ile Suriyeli muhaliflerin kontrolündeki Barış Pınarı Bölgesi’nde bulunan Rasulayn kenti arasında ticari bir sınır geçişinin açılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Rasulayn yerel meclisinden Merhi Yusuf Al-Monitor’a şunları aktardı: “Ticari geçiş kapısının en kısa zamanda açılması için inşaat çalışmaları hızla sürüyor. Hazırlıkların 23 Mayıs’tan, yani Ramazan Bayramı’ndan önce tamamlanması bekleniyor.”

Rasulayn’daki yerel meclisin 6 Nisan’da geçici sınır kapısı için “15 dönümlük bir arazi” tahsis ettiğini belirten Yusuf şöyle devam etti: “Şanlıurfa Belediyesi’nden bir ekip sınırın ana yolu ve sınır kapısına inşa edilecek binaların planlamasına yönelik hazırlıklarını sürdürüyor. Sınır kapısının nisan, mayıs gibi açılmasını bekliyoruz.”

Sınırın Rasulayn yerel meclisinin Türkiye’ye ilettiği talebin Türk makamları tarafından kabul edilmesinin ardından kararlaştırıldığını anlatan Yusuf, ilk aşamada Rasulayn’ın kuzeyindeki Abra Mahallesi’ni sınıra bağlayan yolun inşasına ardından da binaların inşaatına geçileceğini belirtti.

Yusuf sınır kapısı ve kapıya uzanan yol için tahsis edilen arazilerin sahiplerine kira ödemelerinin meclis tarafından peşinen yapıldığını belirtirken, kira bedellerinin ayrıntılarına girmedi. 

Rasulayn’daki yerel meclisin Şanlıurfa Belediyesi’nden mali destek aldığına işaret eden Yusuf şöyle devam etti: “Bu geçici bir sınır kapısı ve Rasulayn ile Türkiye arasında El Karabat mahallesinde 2021-2022 yılları arasında açılması planlanan asıl sınır kapısına kadar bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak. (...) Sınır bölgenin gıda, endüstriyel ve zirai ihtiyaçlarını karşılamak ve bölgeyi hem ekonomik hem de insani açıdan canlandırmak için açılıyor. Ayrıca bölgenin özgün tarım ürünleri de uygun fiyatlarla ihraç edilecek. Sınırın asıl amacı ise Demokratik Birlik Partisi (PYD) milisleri ile Suriye rejiminin bölgeye uyguladığı ablukayı kırmak. Rasulayn’da Barış Pınarı Operasyonu’nun içinde yer alan diğer alanlar gibi abluka altında, bu nedenle de ekonomiyi canlandırmanın tek yolu Türkiye ile olan sınır geçişleri.”

Rasulayn yerel meclisinin basın sorumlusu Abdullah El Ceyşem ise şunları aktardı: “Sınır kapısı tüccar ve çiftçilerin ihtiyaçlarını Türkiye’den karşılamalarını kolaylaştıracak. Böylelikle bölgede tarım ve ticari hayat canlanacak.” 

İnşaat malzemelerinin Türkiye tarafından sağlandığını belirten Ceyşem “Sınır kapısının Rasulayn tarafındaki bölümü 15 bin metrekarelik bir alana sahip” dedi.

Maliyetin tümüyle Türkiye tarafından karşılandığını da ekleyen Ceyşem inşaatın Şanlıurfa Belediyesi’nin gözetiminde sürdürüldüğünü belirtti. Ceyşem sınır kapısı için neden Abra Mahallesi’nin seçildiğini ise şöyle açıkladı: “Doğrudan Türkiye sınırında yer alıyor ve geniş boş araziler büyük kargo tırlarının geçişine imkan veriyor. Rasulayn yerel meclisi arazi sahiplerine iki yıllık kiralarını peşin ödedi.” Ceyşem sınır geçişinde görev yapacak personelin Suriye muhalefetine bağlı eğitimli kadrolardan seçileceğini de kaydetti.

Hâlihazırda Barış Pınarı bölgesi ile Türkiye’yi bağlayan tek sınır geçişi Kasım 2019’da yeniden açılan Tel Abyad kapısı. Türkiye destekli Suriye muhalefeti Barış Pınarı bölgesini Ekim 2019’da Kürtlerin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’ne karşı başlatılan askeri operasyonla kontrol altına almıştı.

Tel Abyad yerel meclisinin basın sorumlusu Şaban Ahmed’e göre yeni sınır geçişi Tel Abyad’daki trafik yoğunluğunun azalmasını da sağlayacak. Ahmed Al-Monitor’a “Bu, muhalefetin ve Türk hükümetinin Barış Pınarı bölgesine istikrar getirme çabaları kapsamında attığı önemli bir adımdır” dedi.

Suriye muhalefetine bağlı El Habur internet sitesinin yöneticisi İbrahim Habaş ise Al-Monitor’a şunları aktardı: “Bu bölge, Suriye’nin en verimli tarım bölgelerinden biri olduğu için burada yetiştirilen buğday, pamuk, arpa gibi ürünlerin ihracatı kolaylaşacak Böylelikle çiftçilere bir gelir kapısı açılacak.” 

Sınır kapısının bölgedeki insanlara istihdam da sağlayacağını belirten Habaş şöyle konuştu: “Sınır kapısındaki idari işlerin yanı sıra bölgede açılacak lokantalar, kafeler ve konaklama yerleri de bölge sakinleri için yeni istihdam kapıları olacak. Ayrıca yakındaki kentlerin kalkınması kolaylaşacak, bu kentler insanlar için daha cazip hâle gelecek.”

Suriye muhalefetine bağlı geçici hükümetin ekonomi ve finanstan sorumlu bakanı Hekim El Masri ise sınır kapısının mali avantajlarını şöyle sıraladı: “Tel Abyad ile Rasulayn arasında 120 kilometrelik bir mesafe var ve Tel Abyad’dan Rasulayn’a mal taşımak oldukça maliyetli oluyor. Dolayısıyla Rasulayn’a da bir sınır kapısının açılması gerekiyordu. Yeni sınır kapısından bakanlığımıza bağlı gümrük birimleri ile yerel meclis sorumlu olacak.”

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Suriye'nin Nabzı

al-monitor
Suriye rejimi ve Rusya El Bab’a operasyon hazırlığında mı?
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Oca 13, 2021
al-monitor
İdlib yeni bir savaşın eşiğinde mi?
Sultan al-Kanj | Suriye çatışması | Kas 17, 2020
al-monitor
Suriyeli savaşçılar niçin Dağlık Karabağ savaşına katılıyor?
Sultan al-Kanj | | Eki 7, 2020
al-monitor
Suriyeli Kürtler yeni bir tehlikeyle karşı karşıya: Petrol kirliliği
Dan Wilkofsky | Petrol ve gaz | Haz 30, 2020